Advertisement

Son dönemde ölü varlık olarak ün yapan altın bu durumundan kurtulmaya başladı ve boğalar artık, fiyatlardaki yükselişi sağlayan ABD ekonomisindeki olumsuz işaretlere teşekkür edebilirler.

Spot altın, Çarşamba günü yaklaşık beş ay sona ilk kez 200 günlük hareketli ortalamasını aşmasının ardından, fazla değişmeyerek, Singapur saati ile 09:37.2de ons başına 1,183.33 dolarda kaldı. Fiyatlar 1,189.91 dolara kadar çıkarak 22 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

ABD'de enflasyon göstergesi Ocak ayından bu yana en hızlı düşüşünü gösterdi ve perakende satışlar beklentinin altında kaldı. Bu durum, traderların Fed'in faiz artırımını gelecek yıla kadar geciktireceği yolundaki bahislerini artırdı. Bu altın için iyi bir haber, zira metal, yatırımcısına faiz ödemesi yapmadığı için, faiz artırımlarından olumsuz etkileniyor.

Sydney'de Australian Bullion Co. baş ekonomisti Jordan Eliseo, "Son birkaç aydır, ABD verilerinde bir miktar bozulma görüyoruz ve piyasa, Fed'in muhtemelen 2015'te faiz artırımı fırsatını kaçırdığını düşünüyor," dedi ve "Bu ortam, altında kısa pozisyon tutan birkaç yatırımcıyı korkuttu. Piyasanın gücü ve teknik görünüm de bazı yatırımcıları uzun pozisyona girme konusunda cesaretlendiriyor" şeklinde görüş bildirdi.

Fed'in Aralık ayında faiz artırımına gitme ihtimali, vadeli işlemlerin gösterdiği üzere, yalnızca iki aylık bir süre içinde, yüzde 74'ten yüzde 27'ye düştü. Altın fiyatları, ABD merkez bankasının büyümeyi desteklemek için tahvil alımı yapması ve faizi sıfır seviyesi yakınında tutmasının enflasyon beklentilerini güçlendirmesi ile birlikte, Aralık 2008 ile Ocak 2011 arasında yüzde 70 değer kazandı.

Tokyo'da Sumitomo Corp. Global Research'ün CEO'su ve başkanı Bob Takai, "Altının beş ay sonra 200 günlük hareketli ortalamasını aşması, şu an için yukarı trendde olduğunun çok güçlü bir sinyali," dedi ve "Altın piyasasındaki güçlü seyir bir süre daha devam edecek" şeklinde görüş bildirdi.

Takai, zayıf dolar ve Çin ve Hindistan'dan gelen fiziki talebin de altına destek sağladığını sözlerine ekledi. Dolar üç ayı aşkın sürenin en düşük seviyesinde.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Ekim 2015 Perşembe, 08:39 Misafir Altın düştüğünde 900 doları görecek diyenler nerdeler