Advertisement

Çin hisseleri, Hong Kong'da, hükümetin ekonomik yavaşlığı durdurmak telekom sektörünıü yeniden organize edeceğini kaydetmesi ve bunun sonucu, ekonomik yavaşlamayı durdurmak için kamu kuruluşlarında kurumlarında reform yapılacağı beklentisinin güçlenmesi sonucu, sekiz haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi, erken saatlerdeki kayıplarını geri aldı ve yerel saatle 11.35'de yüzde 2.6 yükselerek 10.599 seviyesine çıktı. Böylece endeks Ağustos'tan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Chine United Network Communications Ltd ve ChineMobile Ltd., hükümetin baz istasyonu gibi netwoek varlıklarına 231.4 milyar yuan (36 milyar dolar) enjekte ederek China Tower Corp. adında yeni bir şirket kurmasının ardından en az yüzde 3 yükseldi.

Şanghay'da Shenwan Hongyuan Group Co. satış traderı Gerry Alfonso, "Diğer bir KİT reformu dalgasıyla ilgili spekülasyon var," dedi ve "Ekonomiyi desteklemenin açık ancak zorlu bir yolu KİT reformlarını hızlandırmak olacak. KİT reformu en güçlü yatırım konularından bir olarak kalmaya devam ediyor" şeklinde konuştu.