Advertisement

Endonezya rupiahı 4 ayın zirve seviyesine ulaştı ve Asya’da yükselişlere öncülük etti. Fed’in faiz oranlarını 2015’te artırması olasılığının gerilemesi ile gelişen piyasa varlıklarına olan talep yeniden canlandı.

Bloomberg-JPMorgan Asya Dolar Endeksi, üst üste 5 ay düşüş göstermesinin ardından Ekim’de yüzde 1.9 yükseldi. Çin, merkez bankasının zayıflayan büyümeyi ek önlemlerle destekleyeceği spekülasyonu ile hisse senetlerinde bölgesel bir yükselişe ilerliyor. Emtiada ralli yaşanırken, yatırımcıların Endonezya rupiahı ve Malezya ringgitine olan iştahı artıyor.

Sinagpur’daki Mizuho Bank Ltd. ekonomistlerinden Vishnu Varathan, “Çin ile ilgili endişelerin duraksamasına rağmen Fed’in faiz artırımına hazırlandığı beklentileri büyük bir ölçüde geriledi. Asya’nın kırılganlıkları yatışmış olabilir ancak tamamıyla çözülmüş değil. Dolayısıyla yakın dönemde volatilite görülmesi riski yüksek” dedi.

Asya dolar endkesi yüzde 0.2 artış ile 2 ayın zirvesine ulaştı, rupiah yüzde 2.4 değerlendi. Ringgit yüzde 1.8, Tayvan doları yüzde 1.4 güçlendi. Güney Kore vonu, merkez bankasının 7 günlük repo faizini yüzde 1.5 ile rekor düşük seviyede sabit tutmasının ardından yüzde 1.2 yükseldi.

Bloomberg tarafından takip edilen 24 gelişen piyasa para biriminin 21’i Ekim’de rupiah ve ringgit öncülüğünde yükseliş kaydetti. Para birimleri ve hisseleri faiz beklentilerinin zayıflamasından destek buluyor.