Advertisement

Avrupa hisseleri, Fed’in faizleri artırmada gelecek yıla kadar bekleyeceği spekülasyonu 3 günlük düşüşü sonlandırarak yükseliş gösteriyor. Yatırımcılar, dünya genelinde ekonomik verilerin zayıf gelmesi ile birlikte Fed’in faizleri artırmayı erteleyeceği tahmininde bulunuyor.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6 yükselerek Londra saati ile 08.07’de 357.93 puana geldi. Hisseler, Çin’in enflasyon verisinin hayal kırıklığı yaratmasının ardından Çarşamba günü 1 ayın en uzun süreli kayıp dönemini kaydetti. Yuanın sürpriz şekilde devalüe edilmesi ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin gücü ile ilgili endişeler ile birlikte Volkswagen AG skandalı, Stoxx 600’ü Nisan ayındaki zirve seviyeden yüzde 14 aşağı çekti. Endeksteki gerilemenin ardından hisse senedi stratejistleri endeksin yılsonu seviyesi ile ilgili beklentilerini düşürdü. Stratejistlerin ortalama tahmini endeksin yılı 395 puan seviyesinde tamamlayacağına işaret ediyor. Temmuz’da bu beklenti 422 puan seviyesindeydi.

ABD’de perakende satışlar verisinin hayal kırıklığı yaratmasının ardından yatırımcılar Fed üyelerinden gelen şahin değerlendirmelere daha az dikkat veriyor. ABD’de faizlerin bu ay artırılması ihtimali yüzde 10’dan yüzde 4’e geriledi.