Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, ABD'nin faizi bir süre daha düşük tutacağı beklentisi sonucu gelişen ülkelerdeki riskli varlıklara talebina rtması sonucu, son üç günde ilk defa yükselirken, para birimleri ralli yaptı.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., kar raporunu açıklamadan önce yüzde 2.6 tırmandı. Hang Seng China Enterprises Endeksi, hükümetin telekom sektörünıü yeniden organize edeceğini kaydetmesinin, ekonomiyi desteklemek için kamu kuruluşlarında reform yapılacağı beklentisini güçlenmesinin ardından sekiz haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Endonezya rupisi, daha fazla teşvik tedbirlerine gidileceği açıklaması öncesi, üç haftanın en yüksek seviyesine yöneldi. Güney Kore wonu, merkez bankasının gösterge faizi sabit tuttuğu açıklamasının ardından yüzde 1.3 oranında arttı.

MSCI Gelişen Piyasa Endeksi, Hong Kong saati ile 13.46'da yüzde 1.6 artarak 862.81 seviyesine çıktı. ABD'de Çarşamba günü açıklanan ve beklenenden daha zayıf çıkan perakende satışlar verisi, Fed'in sıfır seviyesi yakınındaki faizi yükseltmekten kaçınmaya devam edeceği spekülasyonunu güçledndirdi ve bu durum riskli varlıkların yükselmesine neden oldu. Fed'in Aralık ayında faiz artırımına gitme olasılığı, geçen ayın sonundaki seviyesi olan yüzde 41'den yüzde 27'ye düştü. Bu ay faiz artırımına gitme olasığı ise yüzde 4'e geriledi.