Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu üyesi Ewald Nowotny, Euro Bölgesi’nde manşet ve çekirdek enflasyonun kurum hedefinden “açık bir şekilde” uzak olduğunu ifade etti.

Nowotny, “Hedefimizden düpedüz uzak olduğumuzun söylenmesi zorunlu. Buradaki ana kusur, petrol ve ham madde fiyatlarındaki dramatik düşüş. Merkez bankasının bu etmenlere ekti edemeyeceğinin söylenmesi gerek. Ancak çekirdek enflasyon net bir şekilde hedefimizin altında” ifadelerini kullandı.

AMB enflasyonun yıl sonun ortalama yüzde 0.1 seviyesinde olacağını öngörüyor. Bankanın 2016 yılı tahmini yüzde 1.1 seviyesinde.

Nowotny’nin değerlendirmeleri üç hafta yapılanlarla çelişiyor ve politika yapıcıların ekonomik görünüm ile ilgili daha endişeli hale geldiğine işaret ediyor. Nowotny üç hafta önce çekirdek enflasyonun fiyatlarda “denge” sinyali verdiğini söylemişti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin çoğu merkez bankasının teşviki artıracağını öngörüyor.

Euro dolar karşısında, Nowotny’nin yaptığı değerlendirmelerinin ardından yaklaşık yarım sent geriledi ve Frankfurt saati ile 10.23’te 1.1435 dolardan işlem gördü.