Advertisement

Avustralya'da işverenler Eylül ayında istihdamı sürpriz bir şekilde azalttı. Bu durum, rekor düşük seviyedeki faizin ekonomiyi henüz sürdürülebilir bir temele koymakta ve madencilik endüstrisindeki bir düşüşü dengelemekte yetersiz kaldığını gösteriyor.

İstihdam Eylül ayında Ağustos'a göre 5,100 düştü. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre istihdamın 9,600 artması bekleniyordu.

İşsizlik oranı ise aynı dönemde beklentiye paralel olarak yüzde 6.2'de kaldı.

Tam zamanlı istihdamda 13900 düşüş olurken; yarı zamanlı istihdam 8900 arttı.

İşgücünün nüfusa oranının bir ölçütü olan katılım oranı Eylül ayında, Ağustos ayındaki seviyesi olan yüzde 65'ten yüzde 64.9'a geriledi. Beklenti yüzde 65 seviyesinde çıkması yönündeydi.

Avustralya Merkez Bankası Mayıs ayında gösterge oranını rekor düşük seviye olan yüzde 2’ye düşürdü, fakat madencilik dışı yatırımlar, ekonominin birkaç parlak kısmından bir olan konut inşaatı sektörünü yükseltmeyi başaramadı.

Sydney Royal Bank of Canada tahvil stratejisti Michael Turner, “Eğer işsizliği düşürmek istiyorsak, istihdam artışında gördüğümüzden daha fazlasına ihtiyacımız var” dedi ve “Bizim görüşümüze göre, bu muhtemelen olmayacak ve gelecek yıla doğru istihdam artışı yavaşlayacak ve işsizlik yüzde 6.5’e doğru çıkacak.” şeklinde konuştu.