Advertisement

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yer altı doğalgaz depolama yatırımlarına 10,5 milyar lira tutarında iki adet stratejik yatırım teşvik belgesi düzenlediklerini belirterek, "Söz konusu yatırımların faaliyete geçmesi sonucu 4 milyar metreküplük ilave yer altı doğalgaz depolama kapasitesi oluşacak" ifadelerini kullandı.

Zeybekci, yaptığı yazılı açıklamada, enerji ithalatının toplam ithalat içerisinde önemli bir paya sahip olduğuna dikkati çekerek, enerji konusunun önemine işaret etti. Doğalgaz kullanımının artarak devam edeceğinin öngörüldüğünü belirten Zeybekci, yer altı doğalgaz depolama kapasitesinin artırılmasının büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Zeybekci, bu noktadan hareketle, "Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar"da ağustos ayında gerçekleştirilen son değişikliklerle, belirli büyüklükteki öncelikli yatırımların stratejik yatırım olarak kabul edildiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Söz konusu karar değişikliğinin yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadarki süreçte bu kapsamdaki yeraltı doğalgaz depolama yatırımları için iki adet stratejik yatırım teşvik belgesi düzenlenmiştir. Mersin'in Tarsus ilçesinde gerçekleştirilecek bu tesisler için 7 milyar lira ve 3,5 milyar lira olmak üzere toplam 10,5 milyar liralık iki ayrı yatırım yapılması öngörülüyor.

Bu yatırımların faaliyete geçmesi sonucu toplam 4 milyar metreküplük ilave yer altı doğalgaz depolama kapasitesi oluşacak ve BOTAŞ'ın Tuz Gölü'nde yapımı devam etmekte olan yer altı depolama tesisi ile ülkemizin yıllık doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 10'luk bir kısmı depolanabilecek duruma gelecek.

Bu sayede, uluslararası piyasalarda oluşacak fiyat dalgalanmaları ile mevsimsel talep dalgalanmalarından ülkemiz asgari düzeyde etkilenecek ve güvenli bir şekilde doğalgaz temini sağlanmış olacaktır."

AA