Advertisement

Asya hisse  senetleri ABD hisselerinin yükselişini takip etti ve bölge hisse sentlerinin gösterge endeksi, teknoloji ve finans firmalarının öncülüğünde yükselişini üçüncü haftaya taşımaya hazırlanıyor

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 yükselerek Tokyo saati ile 09:01’de 134.53 puana geldi. Gösterge bu hafta yüzde 0.9 kazanca doğru ilerliyor. Küresel hisseler, ABD hisselerinin 8 haftanın zirve seviyesine ulaşması ile birlikte Ekim ayında toparlanmayı sürdürdü. ABD hisselerinin yükselişinde, bankaların kar açıklamaları ve Fed’in faiz artırımını 2016’ya kadar erteleyeceği spekülasyonu etkili oldu. Yatırımcılar, gelecek Mart ayına kadar bir faiz artırımına gidilmesine yüzde 50’den, Aralık ayına kadar bir faiz artışına ise yüzde 30’dan fazla ihtimal vermiyor.

Sydney merkezli Patersons Securities stratejisti Tony Farnham konuyla ilgili olarak “Fed muhtemelen faiz oranını henüz değiştirmeyecek ve bu hisse senedi piyasalarına destek olabilir” dedi ve “Küresel ekonominin insanların istediği gibi kalkışa geçememesi, derin bir uçuruma düştüğümüz anlamına gelmez. Küresel ekonomide o kadar da korkunç olmayan noktalar var” şeklinde devam etti.

Japony’da Topix Endeksi yüzde 0.8 yükseldi. Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0.2 artış kaydetti. Yeni Zelanda’da S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 0.6 yükseldi. Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.1 kazandı.

Şanghay Bileşik Endeksi Perşembe günü yüzde 2.3 artış ile 21 Ağustos’tan bu yana en yüksek kapanışı gerçekleştirdi. Endeksteki yükselişte, hükümetin telekomünikasyon endüstrisini yeniden organize etmeye girişmesinin, ekonominin yavaşlaması ile birlikte politika yapıcıların devletin sahip olduğu şirketlerde reformları hızlandıracağı spekülasyonu etkili oldu. Hong Kong’da Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.1 azalırken, FTSE China A50 Endeks vadelileri en son işlemlerde yüzde 1.2 artış gösterdi.