Advertisement

Düşük gelirli Amerikalıların ücret artışlarının hızlanacağına dair tahminleri ve düşen enerji fiyatlarıyla Tüketici Güveni Ekim ayında tahminlerin üzerine çıktı.

Eylül ayında 87.2 olarak gerçekleşen Michigan Üniversitesi öncü Tüketici Güven Endeksi Ekim ayında 92.1 seviyesine yükseldi. Bloomberg tarafından gerçekleştirilen ankete göre analistlerin medyan tahmini 89 seviyesindeydi.

Gelir ölçeklendirmesinde altta kalan üçte birlik kısım, ücretlerin gelecek sene on yıldan fazla sürenin en fazla artışını gerçekleşeceğini, düşük enflasyon ve ucuz borçlanma ile birleştiğinde pahalı ürünlerin satın alınmasını destekleyeceğini öngördü.

Tüketiciler ücretlerde ufak artışlar beklese bile finansal piyasalardaki istikrar, denizaşırı ülkelerdeki yavaşlayan büyümenin dünyanın en büyük ekonomisinin soğumasına neden olacağı endişelerini yatıştırdı.

Michigan Tüketici Anketi Müdürü Richard Curtin konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Tüketiciler Wall Street’te ifade edilen korkunun Main Street’e uzanmadığı sonucuna vardı” dedi ve “özellikle gelecekte istihdam artışının yavaşlayacağına dair tüketici endişesine bakılırsa Asıl kilit nokta istihdamda devam eden artış olacak" diye konuştu.

Konuyla ilgili Bloomberg anketine katılan 64 ekonomistin tahminleri 84 ile 94 arasındaydı.