Advertisement

Hisse senetleri ve tahviller ile birlikte, Türk Lirası,  Suriye sınırında bir insansız hava aracının (İHA) düşürüldüğü haberinin ardından, ülkenin seçim hükümeti ile yönetilmesi ve artan terör olaylarından dolayı zaten artan tedirginliğin daha da güçlenmesi sonucu değer kaybetti.

Yetkililer hava aracının cinsinin ve hangi ülkeye ait olduğunun belli olmadığını kaydederken, resmi haber ajansı AA kimliği belli olmayan insansız hava aracının resimlerini yayınladı. Reuters'în ismini belirtmediği bir Amerikalı kaynağa dayandırdığı haberde, bu aracın Rusya tarafından gönderilmiş olabileceğine dikkat çekildi. Bu gelişmeler sonucu, Türk Lirası haftalık kazancını daraltırken, Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi düşüşünü ikinci güne taşıdı ve 10 yıl vadeli tahviller son üç günde ilk kez değer kaybetti.

Londra'da Aberdeen Asset Management Plc'den Viktor Szabo, Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmede, "Bu özellikle endişe verici bir haberdi. Zira Türkiye bir NATO üyesi," dedi ve "Kimse NATO ile Rusya'nın arasında bir sürtüşme görmek istemez. Piyasalar kırılgan, siyasi belirsizlik yüksek" şeklinde görüş bildirdi.

İnsansız hava aracının vurulması, Rusya'nın Suriye'de Beşar Esad rejimini desteklemek için savaşa dahil olması ve IŞİD mevzilerine 32 hava saldırısı düzenlemesi ile artan gerginlik ortamında gerçekleşti. ABD ve İngiltere de bölgede insansız hava araçları ile salıdırılar düzenliyor. Türkiye Esad rejiminin yıkılması gerektiğini savunurken, Ruslar ve Amerikalıları, kendilerine karşı kullanılabileceği vurgusuyla, Esad karşıtlarını silahlandırmaması konusunda uyardı.

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'ın yaptığı açıklamaya göre, IŞİD militanlarına karşı yürütülen mücadeleyi görüşmek üzere Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan'ı aradı. Obama, ayrıca, 10 Ekim'de Ankara'da meydana gelen ve 102 kişinin hayatına mal olan terör saldırısı konusunda üzüntülerini tekrarladı.

Son Sıçrama

Türk Lirası dolar karşısında yüzde 1.1 ile 4 Eylül'den bu yana en sert düşüşünü göstererek 2.9106 seviyesine kadar indikten sonra, bir miktar toparlandı ve yüzde 0.7 kayıpla, TSİ 17:41'de 2.8984 seviyesinde işlem görüyodu. TL, son düşüşe karşın, bu haftayı yüzde 0.4 kazançla geçmeye yöneldi. Gösterge BIST 100 Endeksi yüzde 1 gerilerken, 10 yıl vadeli tahvillerin faizi beş baz puan yükselerek yüzde 10.16'ya çıktı.

Türk Lirası'nda bugün görülen düşüş, yatırımcıların Fed'in faiz artırımını Mart ayına kadar bekleteceği yolundaki düşüncesi ile görülen kazancın bir kısmının geri verilmesine neden oldu. Lira, bu hareket dahilinde, 28 Eylül'den bu yana yüzde 5.5 değer kazandı.

Anadolubank AŞ Döviz traderı Alp Şerbetli, "Lira, ordundan gelen haberin ardından ani bir satış dalgası ile karşılaştı," dedi ve "Aracın ait olduğu ülkeyi belirlemek önemli. Bu gelişme, eğer yalnızca bir insansız hava aracı değilse, Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu güvenlik riskini artırabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Türkiye'de 7 Haziran'da gerçekleştirilen seçimlerden sonra bir hükümet kurulamamasının ardından, Anayasa gereği 1 Kasım'da yeniden seçimlere gidilecek.