Advertisement

Çin başbakanı  Li Keqiang, Devlet Konseyi internet siterinde yayınlanan açıklamasında, yüzde 7 civarında iç büyümeye ulaşmanın, küresel ekonominin normal olmayan bir şekilde dalgalanması ve toparlanmanın yavaş olması ile birlikte kolay olmayacağını söyledi.

Li, açıklamasında, Çin ekonomisinin yılın ilk üç çeyreğinde, genel trend dikkate alındığında, "makul bir aralıkta" olduğunu söyledi.

Li, öte yandan, istihdam yeterli olduğu, hanehalkı gelirleri arttığı ve çevre iyileştiği sürece, yüzde 7'nin biraz altında ya da üstünde bir büyümenin kabul edilebilir olduğunu sözlerine ekledi.

Li, ekonomide daha fazla reforma ve devletin rolünün azaltılmasına ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti ve Çin'in şimdi ve gelecekte, zorlukları ve karmaşıklıkları hafife alamayacağını ifade etti.

Çin'de 3. çeyrek GSYİH büyüme rakamı Pazartesi günü açıklanacak.

Önceki çeyrekte yüzde 7.0 büyüyen ekonominin, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre yılın üçüncü üç aylık döneminde yüzde 6.8'lik bir genişleme göstermesi bekleniyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Ekim 2015 Pazar, 12:58 Misafir Nasil gelecek beklentiler dahilinde tabiii
18 Ekim 2015 Pazar, 12:27 Misafir buyume rakamı beklentilerinden kötü gelirse pazartesi dolar ve euro'da yön nasıl olur?