Advertisement

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, ekonomideki para fazlasına ve zayıf talebe atıfta bulunarak Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) rekor seviyedeki ekonomik teşviki genişletmesinin şu an için düşük bir ihtimal olduğunu söyledi.

Aso, Cuma günü Tokyo’da verdiği roportajda, “Bu noktada hükümet böyle bir şey düşünmüyor ve BOJ muhtemelen ek parasal genişlemeye şu an girişmeyecek” dedi.

En son Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin yüzde 40’ından fazlası, BOJ’un 30 Ekim’deki toplantısında teşviki genişletmeye gideceğini öngörüyor. Geçtiğimiz ay bu oarn yaklaşık yüzde 30 seviyesindeydi. BOJ’un enflasyon göstergesi Ağustos’ta Nisan 2013’ten bu yana ilk kez sıfırın altına geriledi. Bu tarihte Guvernör Haruhiko Kuroda niceliksel ve niteliksel genişleme programını duyurmuştu.

Kuroda Cuma parasal genişlemenin hedeflenen etkileri gösterdiğini ve ekonominin ılımlı bir şekilde toparlanmaya devam ettiğini söyledi. Ancak öte yandan merkez bankasının gerektiğinde politikayı düzenlemeye hazır olduğunu ifade etti.