Advertisement

(17:00'de güncellendi)

ABD hisse senetleri, Morgan Stanley'in oldukça yoğun bir bilanço haftasını hayalkırıklığı yaratan bir sonuçla açmasının ardından düşerken, Çin büyümesindeki yavaşlama emtia fiyatlarında düşüşe neden oldu.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, Morgan Stanley'in tahvil işlem gelirlerindeki düşüşte diğer büyük bankaları takip etmesinin ardından, sekiz haftanın en yüksek seviyesinden geriledi. Avrupa ve gelişen piyasa hisseleri fazla değişmedi. Bakır ve nikel, Çin'in 2009'dan bu yana en yavaş büyümesini açıklamasının ardından değer kaybetti. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faşzş yüzde 2 civarında dalgalanırken, doalr euro karşısında güç kazandı.

New York'ta Miller Tabak & Co LLC hisse senedi stratejisti Matt Maley, "Piyasa muhtemeen bir ger çekilmenin öncesinde," dedi ve "Piyasaların Çin'in GSYİH verisine çok fazla tepki göstermemesi sürpriz değildi, zira bu veri beklentinin uzağında çıkmadı. İnsanlar şirket karları üzerinde odaklanacak" şeklinde görüş bildirdi.

Morgan Stanley,  kar beklentilerinin gerisinda kalmada, Goldman Sachs Group Inc. ve JPMorgan Chase & Co.'yu takip etti. Bu durum, finans şirketliernin karlarına ilişkin endişelerin artmasına neden neden oldu. Çin'in soğuyan büyümesi emtia ve emtia üreticileri üzerinde baskı oluştururken, hisse senetleri yavaşlamanın ekonomistlerin beklediğinden daha düşük olmasından dolayı fazla tepki vermedi.

Piyasalar

S&P 500 Endeksi New York saati ile 09:45'te yüzde 0.4 aşağıda seyrediyordu. Endeks böylelikle son dört yılın en büyük çeyrek döneminden başlattığı toparlanmasına ara verdi. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi Ekim ayında Cuma itibariyle yüzde 5.9 yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi erken saatlerdeki kazancını geri verdi ve önceki kapanış seviyesi yakınında kaldı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, üç hafta art arda yükseldikten sonra fazla değişmedi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 yükselirken, euro doalr karşısında düşüşünü üçüncü güne taşıdı.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 2.02'ye indi.

Altın yüzde 0.4 düşerek ons başına 1,173.05 dolara geriledi.

Bakır yüzde 1.7 düşerek ton başına 5,195.50 dolara inerken, nikel yüzde 1.5 ve çinko yüzde 1.3 kaybetti.

Batı teksas petrolü (WTI) yüzde 2.4 düşerek varil başına 46.14 dolara inerken, Brent petrolü yüzde 2.5 inişle 49.22 dolara düştü.

(17:00'de güncellendi)