Advertisement

Altın sektörü, bu hafta Viyana’da gerçekleşecek yıllık toplantıda sadece fiyatların yönünü tahmin etmeye çalışmayacak, dünyanın en büyüğü olan Londra spot piyasasının nasıl değiştirileceği de gündem maddelerinden biri olacak.

İşlemleri yöneten Londra Altın Piyasası Birliği’nin yıllık konferansı Pazartesi günü başlıyor. Kuruluş, şehrin Borsa dışı piyasasının nasıl geliştirilebileceği konusunda teklif almak istediğini belirtti ve işlemlerin daha detaylı raporlanması önerisinde bulundu. Aynı zamanda üreticilerin fonladığı Dünya Altın Konseyi, standartlaştırılmış merkezi takas ve türev ürünlerin listelenmesinin başlatılması konularında 5 banka ile görüşmeyi kabul etti.

Gümrük anlaşmalarının teslimat zamanları ve boyutu üzerinden yapıldığı Londra piyasası, dünya genelindeki regülatörlerin emtia işlemlerini incelemeye alması ve kanun yapıcıların banka kontrollerinin sıkılaştırılması baskısı yapması ile odak noktası haline geldi. Şehir yüzyıllardır temerrüt riski veya ödeme yapılmaması riskini yönetmek için bu işlemleri kullanıyor.

Commerzbank AG küresel kıymetli metal yöneticisi Adrien Biondi, “Regülasyondaki değişim büyük bir mesele. Piyasanın ne yapılması gerektiği üzerine odaklanmasını sağladı” dedi.