Advertisement

Suudi Arabistan'ın müteahhitlere ödemelerini geciktirdiği belirtildi. Bloomberg'ün konuya yakın isimlere dayandırdığı habere göre petrol fiyatlarının düşmesiyle 2009'dan bu yana ilk kez açık veren Suudi Arabistan bütçesi dev yatırımları sürdürmekte zorlanıyor.

Suudi Arabistan'ın alt yapı projelerinde çalışan firmalar 6 ay ve daha uzun sürelerdir ödeme alamazken, bunda ülkenin nakit varlıklarını koruma istediğinin etkili olduğu söyleniyor. Gecikmeler bu yıl artarken, hükümetin ödeyeceği miktarı düşürmenin yollarını aradığı ifade ediliyor.

HSBC'nin EMEA Baş Ekonomisti Simon Williams, Suudi Arabistan'ın bütçe açığının göz ardı edilemeyecek kadar yükseldiğini, bu yüzden de kesintilerin kaçınılmaz olduğunu savundu.

Ödemelerin gecikmesi 22 milyar Euro'luk Riyad Metrosu gibi projelerin tamamlanma süresini öteleyebilir. Ülkenin işgücü piyasası üzerinde de yıkıcı etkileri olabilir. Geçmiş yıllarda hükümet harcamaları büyümenin itekleyici gücü olmuştu. 2011'de hükümet 130 milyar dolarlık harcama planını devreye soktuğunda ekonomi yüzde 10 büyürken, bu yıl ise büyümenin yüzde 3'te kalması bekleniyor.

Söz konusu kesinti dönemi Türk şirketlerin Suudi Arabistan'da birçok iş almasının ardından geldi. Riyad Metro Projesi'nde Doğuş İnşaat yer alırken, Tav ise Prens Mohammed Bin Abdulaziz Uluslararası Havaalanı Yeni Terminal Binası ve altyapı işlerini üstlenmişti. 

Aynı şekilde Taif Hastane Kompleksi'ni Yenigünİnşaat, King Khalid Hava Üssü Kampus inşaatını ise Yüksel İnşaat yürütüyor.  Kolin İnşaat ise Mekke Metrosu ihalesini kazanan konsorsiyumda yer aldı. Türk müteahhitler birliği'ne göre 2014'de Türk şirketleri 16 projede 1,3 milyar dolarlık ihale kazandı.