Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Euro Bölgesi ekonomisinin ek desteğe ihtiyacı olup olmadığını tartışmaya hazırlanıyor.

AMB Başkanı Mario Draghi, bu hafta Yönetim Kurulu ile Akdeniz adası Malta’da bir araya gelerek 19 üyeli bölgenin para politikasını belirleyecek. Euro Bölgesi’nde toparlanma uluslararası ticaretteki yavaşlama ve küresel piyasadaki volatiliteden zarar görüyor. Yetkililerin yıl sonuna kadar teşviki artırmadan başka çarelerinin olmadığını açıklama ihtimali yüksek. Bloomberg anketine katılan ekonomistlere göre bu sonuca Perşembe günü kadar yakın bir zamanda ulaşılabilir.

AMB konuşmacıları, kamuya açık bir şekilde yaptıkları değerlendirmelerde, “gelişen piyasalardaki gerileme ve emtia fiyatlarındaki düşüşün Euro Bölgesi’ndeki yavaş canlanmayı zayıflatacağı kanısına varmak için erken” olduğunu belirtse de baskılar artıyor. Yönetim Kurulu üyesi Ewald Nowotny’in geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmanın ardından euro geriledi. Nowotny, düşük enerji fiyatlarının etkisini hariç tutan çekirdek enflasyonun net bir şekilde hedefin altında olduğunu söyledi.

Dublin’deki Merrion Capital Group baş ekonomisti Alan McQuaid, “Ek aksiyon alınması sadece zaman meselesi. Enflasyonal baskılar oldukça düşük ve petrol fiyatlarındaki şiddetli bir artış olmadıkça, ki bu kısa vadede zayıf bir ihtimal olarak görülüyor, AMB yakın bir zamanda enflasyon hedefine ulaşamayacak” dedi.

25 üyeli Yönetim Kurulu, Euro Bölgesi’nin en küçük ekonomisi Malta’da Çarşamba günü bir araya gelerek iki günlük bir toplantı yapacak. AMB’nin faiz kararı Perşembe günü açıklanacak. Kararın 45 dakika sonrasında Draghi bir basın toplantısı düzenleyecek.