Advertisement

Petrol fiyatlarındaki dalgalanma beklentileri, devam eden aşırı arzın ham petrolün New York’ta varil fiyatının 50 dolara doğru çıkış hareketini kontrol altına almasının ardından iki ayın en düşük seviyesine indirdi.

ABD ham petrolünün beklenen volatilitesinin bir göstergesi olan Chicago Board Opsiyon Piyasası Ham Petrol Volatilite Endeksi 39.58 dolara geriledi. Bu 18 Ağustos’tan beri görülen en düşük seviye oldu. ABD petrolünün göstergesi West Texas petrolü (WTI) vadelileri, 8 Ekim’de Temmuz’dan bu yana ilk defa 50 doları geçmesinin ardından, küresel arz fazlasının yalnızca kademeli olarak düşeceği beklentisi ile geri çekildi. Fiyatlar, Çin’in üçüncü çeyrek GSYİH tahminlerini aşmasına ve ABD petrol şirketlerinin operasyonlarını yedinci hafta da durdurmasına rağmen aşağı yönde hareket etti.

Kopenhag'da Saxo Bank analisti Ole Sloth Hansen, e-posta yoluyla yaptığı değerlendirmede, “Piyasa iyi konumlandırılmış bir aralığın merkezine oturunca volatilite yavaşladı” yorumunda bulundu ve “Bu durum piyasanın kısa vadede hareketlilik aramadığının işareti. 50 doların üzerinde potansiyel sınırlı, şu anki fiyatlar, arz fazlasının azaldığı sürecin devamlılığını garanti edecek denli düşük” şeklinde devam etti.

Küresel piyasalar, ABD ham petrolündeki güçlü üretim artışının yavaş bir şekilde ortadan kalkmasından dolayı arz fazlasına maruz kaldı. ABD petrol stoğu, beş yıllık mevsimsel ortalamanın 100 milyon varil üzerinde kaldı. OPEC ülkelerinin toplam kotalarından fazla üretim yapmaları da arz fazlasında etkili oldu.

New York Ticaret Borsası’nda işlem gören ve Salı günü vadesi dolacak olan WTI Ekim vadeli sözleşme 27 sent düşerek Londra saatiyle 08:55 itibariyle varili 46.99 dolardan işlem gördü. Sözleşme, Cuma günü 88 Cent artmıştı. İşlem gören tüm vadelilerde hac,m 100 günlük ortalamanın yüzde 5 altında kaldı. Daha aktif işlem gören Aralık vadeli kontrat 27 sent düşerek 47.45 doradan fiyatlandı.

Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında Brent petrol Aralık vadeli sözleşmesi 30 sent gerileyerek varili 50.16 dolara indi. Avrupa gösterge ham petrolü Brent WTI'ya göre 2.71 dolar primli işlem gördü.