Advertisement

Bakır, dünyanın en büyük metal tüketicisi Çin'de yavaş ekonomik büyüme işaretleri ve talepteki zayıflamaya bağlı olarak değer kaybetti ve gerilemesini bir haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine genişletti.

Bakır, Londra Metal Borsası'nda, yüzde 0.6 düşerek ton başına 5,176.50 dolar ile 8 Ekim'den bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, Şanghay saati ile 12:11'de 5,181.50 dolara geldi. Metal, Pazartesi günü, son üç haftanın en hızlı düşüşünü yaptı.
 
Şangay merkezli East Asia Future Co'dan analist Jia Zheng ''Metal fiyatlarının cesareti verilerden dolayı kırıldı, özellikle imalat sektörü ile ilgili bazı kilit göstergelerde," dedi ve "''Düşük elektrik tüketimi, Çin'de görünür stoklarda yükselme yaşanırken, talebin zayıf olduğu anlamına geliyor.''

Aralık vadeli bakır, New York Comex'te yüzde 0.5 değer kaybederek 2.355 dolar seviyesine indi. Aralık vadeli kontratlar Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yüzde 1,4 kayıpla ton başına 38,960 yuan oldu. Londra Metal Borsası'nda ayrıca aluminyum,çinko, nikel ve kalay düşüş gösterdi.