Advertisement

Çin’de düşük sermayeli şirketlerin hisse senetleri, hizmet sektöründe daha hızlı bir büyümeyi işaret eden veri ve kredili işlemlerde Ağustos ayından bu yana görülen en uzun süreli artışın ardından değer kazandı ve bunun desteği ile gösterge endeks iki ayın en yüksek seviyesine çıktı.

484 hissesi ekonominin teknoloji ve biyoteknoloji gibi en dinamik kısımlarını temsil eden ChiNext Bileşik Endeksi, Shenzhen saatiyle 13:02’de yüzde 2.1 yükselerek 20 Ağustos’tan beri en yüksek kapanış olan 2,765.33 puana ulaştı. Siasun Robot & Automation Co. yüzde 5.5 tırmandı. HOMS olarak ta bilinen finansal yatırım işlem platformunu işleten Hundsun Technologies Inc. yüzde 6.4 yükseldi. Şanghay Bileşik Endeksi ise fazla bir değişiklik göstermedi.

ChiNext bu yıl yüzde 73 yükseldi. Diğer taraftan büyük ölçekli Şanghay Bileşik Endeksi ise sadece yüzde 4.4 yükseldi. ChiNext’te ki bu yükselişin bir sebebi olarak, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in hükümetinin, sendeleyen bi sanayi sektörünü dengelemek için harcamaları teknoloji sektörüne yöneltmesi olarak görülüyor. Hizmet sektöründeki büyüme adımları yılın ilk dokuz ayında yüzde 8.4’e yükselirken, imalat sektörünü de içeren ve ikincil endüstri olarak adlandırılan endüstride büyüme oranı yüzde 6’ya geriledi.

Shenzhen’de Guosen Securities Co. traderı Zhao Bingtong “Kredili işlemlerdeki artıştan doları bazı peraknde yatırımcılar piyasaya akın ediyor. Şu açık ki, piyasa dip noktasından bir miktar sıçrama yapsa da daha geniş ölçekte piyasa satış baskısı görmekte.” dedi.