Advertisement

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Kurulu Üyesi Ian McCafferty politika faizinin artırılması için geç kalınmaması gerektiği uyarısında bulundu.

McCafferty, Londra'da Bloomberg Avrupa bölgesi yönetim binasında gerçekleştirilen toplantıda "Krizden bu yana İngiltere'de işletme finansmanı" başlıklı bir konuşma yaptı. Konuşmasında, BoE'nin politika faizini artırması gerektiğin belirten McCafferty, "Tarihsel politika faizi eğrisinin altında kalmaktan korunmalıyız. Borçlanma maliyetlerinin hane halkında ve şirketlerde herhangi bir kesintiye neden olmayacağından emin olmalıyız. Bu durum faiz artışı için çok geç kalmamak gerektiğine ilişkin ek gerekçe oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

McCafferty, BoE'nin PPK Kurulu toplantılarında faizlerin artırılması yönündeki duruşuyla tanınıyor.

BoE, iki yıl boyunca İngiltere'de devam eden ekonomik büyümeye rağmen, politika faizini tüm zamanların en düşük seviyesi olan yüzde 0,5'te tutmayı sürdürüyor. Bu ay başında yapılan PPK toplantısında da 9 üyeden 8'i faiz oranlarının mevcut seviyesinde tutulmaya devam edilmesi yönünde oy kullanmıştı.

Öte yandan, finans piyasalarında BoE'nin uzun süredir beklenen faiz artışı adımının gelecek yıl içerisinde atılmasını bekleniyor. BoE Başkanı Mark Carney de beklenen faiz artışı adımının gelecek yılın ilk aylarında kademeli bir şekilde atılabileceğine işaret etmişti.

Bu beklentilere karşın, Çin'in ekonomik büyümesindeki yavaşlamanın, uluslararası piyasalara olası etkilerinin merkez bankalarının para politikalarını etkileyebileceği de düşünülüyor. Zira geçen ay BoE Başekonomisti Andy Haldane, ekonomik risklerin artması durumunda, düşük enflasyonla mücadele edebilmek için bankanın politika faizini azaltabileceğini söylemişti.

AA