Advertisement

Volkswagen iki modelinin Türkiye satışını durduracak

Volkswagen iki modelinin Türkiye satışını durduracak

Volkswagen, 1.6 dizel motorlu Jetta ve Caddy modellerinin Türkiye'deki satışını gönüllü olarak bu akşam itibarıyla durduracak

20 Ekim 2015 Salı, 16:43 Güncelleme: 21 Ekim 2015 Çarşamba, 06:57

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Volkswagen'in 1.6 dizel motorlu Jetta ve Caddy modellerinin Türkiye'deki satışını gönüllü olarak bu akşam itibarıyla durduracağını bildirdi. 

Işık, bir televizyon kanalında katıldığı programda soruları yanıtladı. 

Volkswagen'in Türkiye'deki durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Işık, şirketin Amerika ve Avrupa'da yaşadığı sıkıntının, emisyonun önemini daha da artırdığını söyledi. Bunun, elektrikli otomobile geçiş sürecini de hızlandıracağını dile getiren Işık, Volkswagen'le ilgili konunun şu ana kadar Türkiye'de sadece emisyon noktasında değerlendirildiğini ifade etti. 

Kendilerinin de bu süreci dikkatle takip ettiklerini anlatan Işık, şunları kaydetti: 

"Sağolsunlar onlar da 323 bin aracı gönüllü geri çağırma yöntemiyle, Almanya'yla eş zamanlı olarak çağıracaklarını açıkladılar. Belki ilk defa bir bilgiyi de sizin aracınızla paylaşalım. Volkswagen'in şu anda EA 189 dedikleri motor tipinde iki aracı var Türkiye'de, Jetta ve Caddy. Bunlarla ilgili araçların satışını bu akşam itibarıyla durduracak. Bu gönüllü bir durdurma, askıya alacak satışı ve bu teknik güncellemeler yapıldıktan sonra satılacak. Bu noktada firmamızın duyarlılığına teşekkür ediyorum. Bunu biz de yakınen takip ediyoruz. Bir taraftan emisyon noktasındaki hassasiyetimizi sürdürüyoruz. Diğer taraftan da teknik güncellemelerin bir an önce gönüllü olarak yapılmasının takipçisi olacağız. Dediğim gibi, bu akşam itibarıyla firmanın, Jetta ve Caddy'de, 1.6 dizel motorlarda satışını askıya aldığını sizlerin aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmış olduk."

- Doğuş Otomotiv'den açıklama

Öte yandan Doğuş Otomotiv de konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Volkswagen AG yetkilileriyle sürdürmekte olduğumuz görüşmeler neticesinde, tarafımızca alınan kararla gönüllü olarak, Jetta ve Caddy modellerimizde sadece EA189 EU5 1.6 TDI motor tipindeki araçların satışını bu akşam itibarıyla geçici olarak durdurmuş bulunmaktayız. Diğer modellerimizin satışı ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır." ifadelerine yer verildi.

AABU HABERE YORUM YAZ
 
20 Ekim 2015 Salı, 19:29 Misafir Ne yapıcaksanız yapın bekliyoruz kafaları karıştırdınız
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 102.051 -0,49
USD/TRY 5,7245 0,12
EUR/TRY 6,3807 -0,08
EUR/USD 1,1139 -0,12
FAİZ 17,68 0,00
ALTIN/ONS 1.424,10 0,44
BRENT 64,07 0,38
© haberturk.com
Yukarı