Advertisement

Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu

Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu

Merkez Bankası politika faizini beklentilerle paralel olarak yüzde 7.5 seviyesinde sabit tutma kararı aldı

21 Ekim 2015 Çarşamba, 14:00 Güncelleme: 23 Ekim 2015 Cuma, 07:58

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftalık repo faizini beklentilerle paralel olarak yüzde 7.5 seviyesinde sabit tutma kararı aldı.

Merkez Bankası faiz koridoru üst bandını yüzde 10.75 ile değiştirmedi. Merkez Bankası geç likiditesi penceresi borç verme faiz oranı yüzde 12.25'te sabit tuttu.

Merkez Bankası'nın faiz kararı ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi sabit tutulmasına karar vermiştir:

a) Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 10,75, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25,

b) Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,5,

c) Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12,25.

Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Yılın ilk yarısında dış talep zayıf seyrini korurken iç talep büyümeye ılımlı düzeyde katkı vermiştir. Önümüzdeki dönemde Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın da katkısıyla büyüme kompozisyonunun kademeli olarak net ihracat lehine değişmesi beklenmektedir. Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Enerji fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam etmektedir. Bununla birlikte, döviz kuru hareketleri çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Bu çerçevede Kurul, yurtiçi ve küresel piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri ile enerji ve gıda fiyatlarındaki oynaklıkları dikkate alarak, gerekli görülen süre boyunca likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasına karar vermiştir. 

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. 

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Ekim 2015 Çarşamba, 14:34 Misafir Çok aydınlatıcıoldunuz
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 102.343 0,77
USD/TRY 5,6493 0,57
EUR/TRY 6,3518 0,07
EUR/USD 1,1239 -0,34
FAİZ 17,53 -1,30
ALTIN/ONS 1.440,08 -0,42
BRENT 63,14 1,95
© haberturk.com
Yukarı