Advertisement

TBB/Aydın: Karlılıkta tek haneli rakamlara inmek istemeyiz

TBB/Aydın: Karlılıkta tek haneli rakamlara inmek istemeyiz

TBB YKB Aydın, "Karlılıkta tek haneli rakamlara hiçbir zaman inmek istemeyiz, şu anda da öyle bir risk görmüyoruz" dedi

21 Ekim 2015 Çarşamba, 14:49 Güncelleme: 22 Ekim 2015 Perşembe, 10:01

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, "Gelecek yıl Türkiye ekonomisinin yüzde 4 büyüyeceğini ve bankacılık sektörü karlılığının yüzde 12 düzeyinde olacağını öngörüyoruz" dedi

CEO Club Bankacılar Zirvesi'nin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Aydın, bankacılık gündemine ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Gelecek yıl Türkiye ekonomisinin yüzde 4 büyümesini beklediklerini anlatan Aydın, bankacılık sektörü karlılığında da yüzde 12 artış beklediklerini kaydetti.

Bankacılığın sermaye yeterlilik rasyosunu gelecek yıl da muhafaza edeceğini belirten Aydın, Türkiye'ye sermaye hareketlerinin devam ettiğini söyledi.

Bankacılık sektörünün karlılığına ilişkin değerlendirmeler yapan Aydın, "Enflasyonun yüzde 6 olacağı varsayımından hareket edersek, 2016 yılı karlarımızın 2015 yılına nispeten yüzde 12 civarında bir artış kaydedeceğini bekliyoruz. Arzu ettiğimiz biraz daha üstü olması. Yani Hazine borçlanmasının üzerinde birkaç puan alabilirsek bu sektörün özkaynak biriktirmesine olumlu katkıda bulunacaktır" ifadelerini kullandı.

Gelecek yıl sendikasyon kredisi maliyetlerinde avantajlı bir dönem beklediğini anlatan Aydın, "Sendikasyonlardaki fiyatlamalar ve sair fiyatlamalar salt piyasa koşullarına göre olmuyor. İlgili bankalarla sizin bankanın dış ticaret ve sair işlemlerini de içerdiği için ona sağladığınız diğer imkanlarla fiyat farklılaşması her zaman olabilir" diye konuştu.

-"Kredilerde yüzde 75 / yüzde 25 fevkalade iyi bir yapıdır"

Gelecek yıl kredi hacminde kurumsal krediler ağırlıklı bir büyüme beklediklerini söyleyen Aydın, "Bireysel kredilerde düzenlemeler son derece katı, orada sermayeyi daha çok tüketiyoruz ve marjlar sınırlı. Kurumsal kredi yaptığımız zaman istihdama, büyümeye daha olumlu katkıda bulunuyoruz. 2015 yılında yüzde 50 büyük firmalara, yüzde 25 KOBİ'lere ve yüzde 25 de bireysele kredi verdik. Benzer yapı sürecek. Yani yüzde 75 / yüzde 25 fevkalade iyi bir yapıdır. Aslında ekonomi yönetiminin de arzu ettiği bir yapıdır. Bankalar çok elastik olduğu için başarıyla uyum sağladık" dedi.

- "Borçlanmanın kalitesi piyasa koşullarına göre her zaman değişir"

Bankaların munzam karşılıklardaki yükümlülüklere ilişkin tutumlarına yönelik bir soruya ise Aydın, şu yanıtı verdi:

"Bir yıl vadeli borçlanıyorsunuz, 3 yıl vadeli kredi veriyorsunuz, nasıl olacak? Biz 3 yıl vadeli de borçlanabiliriz. Fakat eğer roll over edebiliyorsanız, her sene borçlanma yapabiliyorsanız ve bir yıl vadeli borçlanma sizin için daha cazipse uzun vadeli borçlanmanın bir anlamı olmuyor. Bizim fon yöneticileri, hazine departmanı en ekonomik, en uygun vadeyle borçlanmaya çalışıyor. Türkiye bankacılık sisteminin borçlanmayla ilgili hiçbir sıkıntısı olmadı ama vade ve fiyat yani borçlanmanın kalitesi piyasa koşullarına göre her zaman değişir."

- "Regülatör yaptığı düzenlemeleri bankalara zulüm olsun diye yapmıyor"

Küresel 2008 krizinin etkilerinin henüz tamamen ortadan kalkmadığını anımsatan Aydın, "Bankaları güçlü kılmak adına karı hep bünyede bırakıyoruz. Bunun ilanihaye böyle gideceğini söyleyemeyiz tabi. Hala Türkiye'ye gelen, farklı coğrafyalardan, çok sayıda ülke bankaları var" diye konuştu.

Bankacılık sektörünün Basel 3 kriterlerine hazırlanması gerektiğini söyleyen Aydın, şunları kaydetti:

"Regülatör yaptığı düzenlemeleri bankalara zulüm olsun diye yapmıyor, bankaların güçlü kalması için yapıyor. Tabi bankaların güçlü olması sadece regülasyonla olmuyor, sermayelerinin güçlü olması lazım. patronlar yeni para koymadığı zaman bankaların kazanması lazım. Şu anda Türkiye'de zaten yasal sermaye sınırlarının üzerinde bir sermayesi var Türk bankalarının. Yüzde 15 civarında bir sermayemiz var. Hiç yeni sermaye katkısı olmasa bile Türkiye'nin gelecek yıllardaki büyümesini finanse edecek bir gücümüz ve becerimiz var."

- "Şehit yakınlarına 'şunu sildik, bunu verdik' açıklamalarını şık bulmuyoruz"

Türkiye bankacılığında özsermaye karlılığının yüzde 11 seviyesinde olduğunu aktaran Aydın, "Bunun yüzde 13-14'ler seviyesinde olmasını arzu ediyoruz. Tek haneli rakamlara hiçbir zaman inmek istemeyiz, şu anda da öyle bir risk görünmüyor" ifadelerini kullandı.

Bankaların şehit yakınlarına sağladığı kolaylıkları anons etmesini doğru bulmadıklarını anlatan Aydın, "İşin doğrusu 'şöyle yaptık, böyle yaptık' demeyi şık bulmuyoruz. Bu ülke için bedel ödeyenler, bu kardeşlerimiz, onlara Allah rahmet eylesin, ailelerine sabır diliyoruz. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz" diye sözlerini tamamladı.

AAÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 99.769 1,78
USD/TRY 5,6930 -0,36
EUR/TRY 6,3899 -0,25
EUR/USD 1,1220 0,08
FAİZ 18,76 -0,37
ALTIN/ONS 1.414,76 0,61
BRENT 64,93 0,90
© haberturk.com
Yukarı