Advertisement

Yatırımların cazibesi artırılacak

Yatırımların cazibesi artırılacak

OVP'ye göre, 2016-2018 döneminde vergi ve kredi maliyetlerinin farklılaştırılması gibi araçlarla Türkiye'de üretken yatırımlar cazibeli hale getirilecek

24 Ekim 2015 Cumartesi, 11:33 Güncelleme: 26 Ekim 2015 Pazartesi, 11:19

Türkiye'de 2016-2018 döneminde vergi ve kredi maliyetlerinin farklılaştırılması gibi araçlarla üretken yatırımların cazibesi artırılacak.

AA muhabirinin, yeni Orta Vadeli Program'dan (OVP) derlediği bilgilere göre, imalat sanayisi başta olmak üzere yeni yatırımların gerçekleştirilmesi, ihracatın artırılması ve teknolojik gelişme için mevcut teşvik politikaları etkin şekilde uygulanacak, ihtiyaçlara göre yatırım teşvik sistemi gözden geçirilecek.

Yatırımcılara ve işletmelere yönelik bürokratik ve hukuki süreçler iyileştirilecek, uluslararası standartlara ve en iyi uygulamalara göre mevzuat hızla güncellenecek. Yatırımcılara uygun nitelikte yatırım yeri tahsisi yapabilmek için yeterli arsa üretimi sağlanması amacıyla hazine arazileri başta olmak üzere yatırıma elverişli arazilerin envanteri çıkarılacak ve tahsis süreçleri etkinleştirilecek.

Vergi ve kredi maliyetlerinin farklılaştırılması gibi araçlarla üretken yatırımların cazibesi artırılacak. Özelleştirme politikası, yurtiçinde üretken alanlara yeni yatırımlar yapılması politikasıyla eşgüdüm içerisinde uygulanacak.

- Kamu ve özel kesim yatırımları birbirlerini tamamlayacak

Kamu Ar-Ge ödeneklerinin tahsisinde, özel kesim yatırımlarının yüksek dış ticaret açığı verilen sanayi kollarında üretime yönlendirilmesine öncelik verilecek. Kamu yatırımlarının büyümeye, özel kesim yatırımlarını desteklemeye, bölgelerin gelişme potansiyellerini harekete geçirmeye, istihdamı ve ülke refahını artırmaya katkısının azami seviyeye çıkarılması temel amaç olacak.

Kamu ve özel kesim yatırımları birbirlerini tamamlayacak şekilde bütüncül bir bakış açısıyla ele alınacak. Kamu yatırımları, özel sektörün üretken faaliyetlerini destekleyecek nitelikteki ekonomik ve sosyal altyapı alanlarına yönlendirilecek.

Kamu yatırımlarında, kamu-özel işbirliği modeliyle yürütülenler dahil eğitim, sağlık, içme suyu ve kanalizasyon, sulama, bilim-teknoloji, bilişim ve başta demiryolu, liman, lojistik merkezleri olmak üzere ulaştırma sektörlerine öncelik verilecek.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP), Konya Ovası Projesi (KOP) ve Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) bölgelerinde eylem planları kapsamında özel sektör yatırımlarını destekleyecek ekonomik ve sosyal altyapı ile beşeri kaynakların geliştirilmesine yönelik projelerin gerçekleştirilmesine devam edilecek. Yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla yeni borçlanma araçlarının geliştirilmesine ilişkin çalışmaları sürecek.

- Teknoloji yoğun ürünlere dönük yatırımlara öncelik

Yatırım desteklerinde ithal ürünlere bağımlılığı yüksek olan teknoloji yoğun ürünler önceliklendirilecek. Bu kapsamda dış talebe uygun nitelik ve nicelikteki yüksek katma değerli ürünlerin ihracatı amacıyla üretim aşamasını ve etkililiği dikkate alan destek programları uygulanacak.

Hizmetleri ve yatırımları da içeren serbest ticaret anlaşmalarına ağırlık verilecek. Serbest bölgelerin faaliyetlerine, doğrudan yabancı yatırımı ve teknoloji girişini hızlandıracak ve firmaları ihracata yönlendirecek şekilde yön verilecek.

AAÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 101.803 -0,73
USD/TRY 5,7235 0,07
EUR/TRY 6,3775 -0,13
EUR/USD 1,1137 -0,14
FAİZ 17,68 0,00
ALTIN/ONS 1.424,94 0,50
BRENT 64,07 0,38
© haberturk.com
Yukarı