Advertisement

Çin'den "riskli" liberalizasyon adımı

Çin

Çin mevduat faizlerine uyguladığı tavanı kaldırarak, faizlerin serbest bırakılması yolunda "riskli" bir adım attı

24 Ekim 2015 Cumartesi, 15:47 Güncelleme: 27 Ekim 2015 Salı, 07:50

Çin, mevduat faizine uyguladığı tavanı kaldırdı ve böylelikle, merkez bankasının faizin serbest bırakılmasınn "en riskli" kısmı olarak adlandırdığı durumu ele aldı.

Bu adım, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) Cuma günü, ekonomiyi desteklemek için gösterge faizi ve bankalar için uyguladığı zorunlu karşılık oranını düşürmesi ile birlikte atıldı. PBOC, internet sitesinden yaptığı açıklamada, değişikliklerin Cumartesi günü uygulanmaya başlacağını kaydetti.

Faiz kontrollerinin kaldırılması, Başbakan Li Keqiang'ın büyümenin yeni motorlarını bulmaya yönelik çabaları dahilinde, ekonomide piyasaların rolünü artıracak. Yetkililerin, şirketlerin borçlanma maliyetlerinin artmasına ve bankaların iflasına neden olabilecek mevduat elde etmeye yönelik aşırı rekabet konusunda dikkatli olması gerekecek, ancak ekonomideki zayıflık bu riskleri zayıflatıyor olabilir.  

Autonomous Research Asia Ltd. ortaklarından Charlene Chu, "Tavan uygulamasının sonlandırılması önemli bir dönüm noktası, ancak bu uygulama, son birkaç yılda gerçekleştirilen, özellikle varlık yönetimi ürünlerinin şekillendirildiği, oldukça yüklü mevduat faizi liberalizasyonu adımlarının ardından geldi" dedi.

PBOC, bu kararın ardından yaptığı soru-cevap şeklindeki açıklamasında, internet şirketleri tarafından arz edilen varlık ürünleri artan bir şekilde mevduatların çekilmesine neden olduğunu ve bu durumun faiz kontrolünü daha az etkin kılarken, reformların hızlandırılması gerekliliğinin artmasına neden olduğunu belirtti.

Daha Düşük Talep

Geçmişte Fitch Ratings'de görev alan Chu, PBOC'nin açıklamasından önce yaptığı değerlendirmede,  "Risk iki ya da üç yıl önceki kadar büyük olmayabilir, zira, fonlama için talebin zayıflaması ve bankaların kredi vermedeki istekliliklerindeki düşüşle birlikte, mevduatlar için rekabet soğudu," dedi ve bankaların halihazırda sahip oldukları faiz esnekliğini bile tam olarak kullanmadıklarını sözlerine ekledi.

Merkez bankası, önceki taahhüdünü tekrarladı ve  liberalizasyon ile bile, geri adım atmayacaklarını ve bankalara tam yetki vereceklerini kaydetti. Banka, mevduat çekmek için yüksek faiz kullanan ya da piyasayı bozan finans kuruluşlarını "disipline edeceklerini", ancak, inovatif ürünler için onay alma dahil, doğru faiz fiyatlaması yapanların bundan faydalanacağını belirtti.

Temmuz 2013'te, merkez bankası, mevduat kurallarına yönelik daha fazla değişikliğin liberalizasyonun "en riskli" kısmını oluşturduğunu belirterek, borçlanma maliyetleri için tavanı kaldırmıştı.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 101.849 0,28
USD/TRY 5,6592 0,69
EUR/TRY 6,3832 0,12
EUR/USD 1,1222 -0,49
FAİZ 17,68 -0,45
ALTIN/ONS 1.425,37 -1,43
BRENT 62,47 0,87
© haberturk.com
Yukarı