Advertisement

Mario Draghi, görev süresinin yarısını doldurdu, ancak başarısının en önemli göstergesinde, hedefe ulaşmanın oldukça uzağında.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, sekiz yıllık görev süresinin ilk dört yılını Euro Bölgesi'ni bir arada tutma mücadelesi ile harcadı ve parasal genişlemeye (QE) yönelik muhalefeti aşmayı başardı. Görev süresinin ikinci yarısında, eğer şanslıysa, yasalar ile belirlenen fiyat istikrarı görevini başarıyla yerine getirebilir.

Pazar günü görev süresinin ilk yarısını doldurmasından iki gün sonra, AMB'nin yıllık resepsiyonunda gözlükleri ile oynarken, 68 yaşındaki Başkan, para birliğinin temellerini güçlendirme ve Yunanistan'ı blok içinde tutma başarısıyla övünüyor olabilir. Ancak eğer daha mütevazi olursa, yavaşlayan küresel ekonomi ve emtia fiyatlarındaki sert düşüşün, önceki başkanların başarılı enflasyon geçmişlerini tersine çevirme tehdidini getirdiğini kendisine hatırlatabilir.

Amsterdam'da ABN Amro Bank NV makro araştırma müdürü Nick Kounis, "'Her ne olursa olsun' euroyu korumaya ve çevre ülkelerindeki sorunların yayılmasına çok fazla odaklandılar ve bunun sonucu bir iş çevrimi olduğunu ve enflasyon hedefini tutturamadıklarını gözden kaçırdılar" dedi ve "Eğer temel hedef enflasyonsa ve bu hedefi son birkaç yıldır kaçırdıysanız ve birkaç yıl daha kaçıracaksanız, bu Draghi'nin karnesinde kara bir leke olacaktır," şeklinde görüş bildirdi.

Draghi'nin kendisini deflasyonla mücadele içinde bulması oldukça ironik. Başta Almanya'da olmak üzere, bir İtalyanı AMB'nin başına geçirmenin fiyatların yükselmesine sebep olacağı şeklinde bir endişe vardı.

Bloomberg'in hesaplamalarına göre, enflasyon, Draghi'nin Kasım 2011'de Jean-Claude Trichet'nin yerine geçmesinden bu yana, soon dört yılda ortalama yüzde 1.2 seviyesinde seyretti. Fransız Trichet'nin döneminde, enflasyon yüzde 2.1 ve ilk Başkan Wim Duisenverg'in göre süresi boyunca ise yüzde 2 seviyelerinde kalmıştı. AMB'nin enflasyon hedefi ise yüzde 2'nin hemen altı.