Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, Amerikan hisselerinin Çin'in Ağustos ayında yaptığı sürpriz devalüasyonun ardından kayıplarını geri alması ve küresel imalat verilerinin istikrar işaret etmesinin etkisiyle, tüketici ve hammadde firmalarının öncülüğüyle yükselişini üçüncü güne taşıdı.

China Life Insurance Co. yüzde 3.1 arttı ve Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerindeki yükselişe öncülük etti. Endonezya'da gösterge Jakarta Bileşik Gösterge Endeksi merkez bankasının faiz oranlarında indirime gidebileceği beklentisi ile Asya'daki en yüksek artışı gösterdi ve PT Bank Rakyat Indonesia bu kazançlara öncülük etti. Dünyanın ikinci en büyük tersanesi Daewoo Shipbuilding&Marine Engineering Co., Seul'deki işlemlerde, Etoday'in, SK Group'un şirketi satın almak için görüşmeler yaptığını açıklamasının ardından yüzde 6.4'lük yükseliş gösterdi. Endonezya rupisi Asya para birimlerinin değer kazanmasıyla arttı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, Hong Kong saati ile 13.25'te yüzde 0.7 artarak 856.49 seviyesine ulaştı. Standard & Poors 500 Endeksi (S&P 500), Çin'in Ağustos'taki devalüasyonundan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.