Advertisement

(15:30'da güncellendi)

Türk Lirası, yatırımcıların AK Parti'nin Pazar günkü seçimler sonrası tek başına iktidar için yeterli oyu almasının ardından 2008'den bu yana görülen en hızlı artıştan faydalanmak istemeleri ile birlikte değer kaybetti. Borsa İstanbul'da hisse senetleri düşerken, tahviller de değer yitirdi.

Lira dolar karşısında, gün içinde yüzde 0.5 kadar yükseldikten sonra, yüzde 0.4 değer kaybederek, yerel saat ile 14:39'da 2.8360 seviyesine indi. Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi düştü ve 10 yıl vadeli tahvillerin faizi kapanış bazında yaklaşık iki ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Türk varlıkları Pazartesi günü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kurucularından olduğu AK Parti'nin bu yıl yapılan ikinci seçimde yeniden iktidarı kazanması ve buna bağlı olarak aylardır süren hükümet belirsizliğinin ortadan kalkmasının ardından sert yükselişler gösterdi. Yatırımcılar bu sonucu coşkuyla karşılarken, bazı analistler, gücün merkezileşmesi ve merkez bankasının faizi düşük tutması yönünde siyasi baskıların artabileceği endişelerini dile getirdi. Öte yandan, dikkatler hükümette ekonomi yönetiminin kime verileceği konusuna çevrildi. Bu seçim zafer, AK Parti'nin 13 yıl süren iktidarını daha da uzattı ve hükümetin cumhurbaşkanı tarafından yönetilmesine olanak tanıyacak Anayasa değişiklikleri konusunda tartışmaları yeniden başlatabilir.

Hükümet yanlısı Sabah gazetesinde çıkan bir habere göre, AK Parti, para politikası kurulu dahil, merkez bankasının yapısını değiştirmeyi planlıyor. Faizlerin düşürülmesine yönelik baskılar Türk Lirası'nın zayıflamasına neden olmuş ve dolar karşısında rekor seviyeye gerilemesine yardım etmişti.

Hisse Senetleri Düştü

Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi, Sabancı Holding'deki yüzde 2.2'lik kaybın öncülüğünde yüzde 0.6 geriledi. Pazartesi günü iki yılı aşkın sürenin en hızlı çıkışını gerçekleştiren bankacılık endeksi yüzde 0.8 düştü.

Bankalar BIST 100 Endeksi'nde seçimler sonrası görülen kazançlara en fazla katkıda bulunan grup oldu ve bunun yardımıyla, endeksin 14 günlük RSI göstergesi 72 seviyesine çıkarak 9 ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. 70 seviyesinin üstü, bazı yatırımcılar için aşırı alım durumunu işaret ediyor. Bu gösterge Salı günü 69 seviyesine geldi.

Türkiye'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 24 baz puan yükselerek yüzde 9.63'e tırmandı.

Londra'da Capital Economics'in gelişen piyasalar ekononomisti William Jackson, Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmede, "Merkez Bankası'nın bağımsızlığı Türkiye'ye yabancı sermaye akışında ktirik öneme sahip ve Türk lirası'ndaki ralliye yönelik desteğe yardımcı olacaktır," dedi ve "Ancak bu olmazsa, Türk Lirası yeniden düşmeye başlayabilir" şeklinde görüş bildirdi.

(15:30'da güncellendi)