Advertisement

Salı günü yaptığı bir açıklamada, büyümeyi desteklemek adına mülk satışlarının toparlanması ve maliye politikalarında gevşemenin başlaması gerektiğini aktaran Çin Merkez Bankası (PBOC) Araştırma Bölümü Baş Ekonomisti Ma Jun, bazı piyasa oyuncularının, Çin’e çok olumsuz bakmaya başladıklarını belirtti.  

Jun’un yorumları, Çin hisse senedi piyasasından 5 trilyon doların erimesiyle sarsılan yatırımcı güveninin de etkisiyle, dünyanın ikinci büyük ekonomisinin 25 yılın en yavaş büyümesi yolunda ilerlemesinin ardından geldi. Jun’a göre, emlak satışlarında görülen iyileşme, ekonomide dengeyi sağlamayı amaçlayan makro politikalar ve küresel büyümede görülen canlanma belirtileri Çin için olumlu işaret arasında yer alıyor.

Ma Jun, Şanghay’da bir mülakatta, “Bazı piyasa oyuncuları Çin’in ekonomik görünümüne ilişkin çok karamsar” dedi ve “Bence bu kısmen, büyüme görünümünün istikrarına olumlu katkı sağlayacak az sayıdaki etkenin fark edilmemesinden kaynaklanıyor” diye ekledi.

Politika yapıcılar, geçen yıl ekonomiyi rahatlatmak amacıyla altı kez faiz indirime gitmişlerdi. Bununla beraber artırılan altyapı yatırımları ve bazı politikaların gevşetilmesi ekonomiyi rahatlatmak için atılan diğer politikalar arasında yer almıştı. Tüketimin canlı kalması ve hizmet sektörü harcamaları artmasıyla birlikte, bu gelişmeler konut inşaatı ve imalat sektörünün zayıflamasının ekonomi üzerindeki etkisini dengelemeye yetmemişti.