Advertisement

Konuya yakın bir kaynağa göre, George Soros’un firması, Bill Gross Pacific Investment Management Co.’dan (PIMCO) ayrılarak kurduğu Janus Capital Group Inc. tarafından yönetilen bir hesaptan yaklaşık 500 milyon dolar çekti.

eVestment LLC’nin sağladığı veriye göre kimliği açıklanmayan kurumsal bir yatırımcı, Bill Gross’un kurduğu Janus Pensions & Investments tarafından yönetilen küresel tahvil fonundan 490.1 milyon dolar çekti. Kimliğini açıklamak istemeyen bu kişiye göre çekilen para, milyarder yatırımcının servetini yöneten Soros Fund Management tarafından çekildi.

Bilinen en iyi para yöneticilerinden biri olan Soros’un bu hamlesi, ilk yılındaki vasat getiriden sonra yeni fonuna yatırımcı ilgisi çekmekte zorlanan Bill Gross için ciddi bir sorun teşkil ediyor. Bloomberg tarafından derlenen bilgiye göre 1.38 milyar dolar değerindeki Janus Global Unconstrained Bond Fund, bu yıl yüzde 1.2 değer kaybederek, benzer fonların yüzde 71’inin gerisinde kaldı. Ocak ayındaki bir rapora göre Bill Gross serbest fona, kişisel servetinden 700 milyon dolar yatırım yapmış durumda.