Advertisement

Euro-dolar paritesi, geçen yıl Döviz piyasasını domine etmişti ve 2015’in ilk yarısında, Fed’in faiz artıracağına yönelik beklentilerin doların değerine yansımış olmasından dolayı yorulmuş gibi görünüyor. Nomura Holdings Inc. ve Societe Generale SA’ya göre merkez bankalarının para politikalarının ayrışmasından kar etmenin en iyi yolu euro satıp yen almak.

Uzmanlara göre Avrupa Merkez Bankası (AMB), teşvik programını genişletirken, Japonya Merkez Bankası mevcut pozisyonunu değiştirmeyecek. Bu beklentinin piyasadaki yansıması ise 1999 yılında euro’nun sahneye çıkmasından beri euro-yen faiz swapları arasındaki farkın en yüksek seviyesine ulaşmış olması olarak görülüyor. Euro, geçen hafta yen karşısında altı ayın en düşük seviyesine geriledi.

Paris’te Societe Generale stratejisti Olivier Korber, “Dolara kıyasla euro, yen karşısında daha fazla değer kaybetme potansiyeline sahip. Draghi daha fazla politik hamle olacağında ısrarcıyken doların zaten Fed beklentileriyle fiyatlanmış olması ve Japonya Merkez Bankası’nın hareketsizliği, daha zayıf bir yen görmemiz için bir sebep olmadığını gösteriyor” dedi.

Bu, merkez bankalarının piyasayı nasıl yönlendirdiğine ilişkin son örnek. Euro, yen karşısında Japonuya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda’nın geçen hafta ek parasal teşvik adımına karşı karar almasıyla Nisan’dan beri en düşük seviyesine ulaştı. Bundan bir hafta önce ise, Mario Draghi, AMB’nin parasal genişleme programını yıl bitmeden genişletebileceği yönünde sinyaller vermişti.

Fed yetkilileri geçen ay, bu yıl parasal sıkılaştırmaya doğru ilerlediklerini belirtmişlerdi. Fakat veri merkezli duruşları, durumun, gelecek ay toplanana kadar ekonomik raporların nasıl sonuç vereceğine bağlı olduğu anlamına geliyor.