Advertisement

Teknoloji kanıtlanmış petrol ve doğalgaz rezervlerini üçte iki oranında artırmak için kullanılabilir. BP Plc’ye göre, 2050 yılına kadar ihtiyaç duyulacak olan miktarın neredeyse iki katına denk gelen bu sayı, bol ve makul fiyatlı enerji tedariği anlamına geliyor.

BP Teknoloji Grup Başkanı David Eyton’a göre bilinen petrol kuyularından çıkarılabilecek 2.9 trilyon varil düzeyindeki petrol ve doğalgaz miktarı, mevcut teknolojiler uygulanarak 4.8 trilyon varile kadar çıkarılabilir. Enerji tüketimi, 2035 yılına kadar yüzde 40 artacak ve küresel petrol talebinin karşılanabilmesi için 2050 yılına doğru 2.5 trilyon varil ek petrol ihtiyacı doğacak.

Eyton, “Teknoloji, ciddi etki yaratabilmek için tutunmak zorunda olduğumuz az sayıdaki kaldıraçtan biri” dedi.

ABD’de, kaya oluşumlarından petrol ve doğalgaz çıkarmak için geliştirilen yeni teknolojiler enerji piyasasını şekillendiriyor. ABD petrol rezervi, Haziran’da rekor düzeye ulaşan günlük 9.6 milyon varil petrolü üretebilmek için on yıllardır süren erime süreci, yeni teknolojilerle tersine döndürülmüş oldu. Bu durum, ham petrol fiyatının Haziran 2014’ten beri yaklaşık yüzde 60 oranında ucuzlamasında da etkili oldu. BP’ye göre, yeni ilerlemelerle birlikte bugünkü çıkarılabilir rezerve ek 2.7 trilyon varil, 2050 yılına doğru teknik olarak çıkartılabilir olacak, fakat hükümetlerin karbon emisyonuyla ilgili kısıtları, tüm fosil yakıtların çıkarılmayacağı anlamına da gelebilir.