Advertisement

Güne düşüşle başlayan ABD Borsaları artan petrol fiyatlarının enerji hisselerini yükselişe taşımasıyla artıya geçti.

Dün S&P 500 Endeksi Çin'deki devalüasyondan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Öte yandan son bilanço döneminde karlar beklentilerden daha iyi sonuçlanırken analistler 4. çeyrekte karların 3. kez daralacağını öngörüyor. Yarın Fed yetkililerinin yapacağı açıklamalar ve Cuma günkü istihdam raporu piyasalarca takip edilecek.

S&P 500 dün %1.2 artmasının ardından New York'ta 11:47'de 2,107.92 puana yükseldi. Dow Jones %0.5'lik artışla 17,917.12 puan olurken Nasdaq 100 endeksi de % 0.2 artışla tüm zamanların zirvesine yükseldi.

Fed geçen hafta faizlerde artış olacağı beklentilerini tetiklerken yatırımcılar da dünyanın en büyük ekonomisinin yüksek faize dayanıklılığına dair işaretler için ekonomik verilere bakmayı sürdürüyor. Traderlar Aralık ayında faiz artışını %52 olarak fiyatlıyor.

Yarın Fed Başkanı Yellen, Başkan Yardımcısı Fischer ve New York Fed Başkanı Dudley'nin açıklamaları piyasalar için önemli olacak. Kar rakamları da yatırımcıların radarında olacak. Bu dönem bilanço açıklayan firmaların yaklaşık %74'ünün karı tahminlerin üzerinde gerçekleşti.