Advertisement

Çin Merkez Bankası (PBOC), Shenzhen ile Hong Kong piyasaları arasındaki hisse senedi linkinin 2015 yılında açılacağını kaydetti. Böylece, 5 trilyon dolarlık erimeye yol açan satış dalgasının dünyanın ikinci en büyük hisse senedi piyasasının açılışını erteleyebileceği endişeleri azaldı.

PBOC Başkanı Zhou Xiaochuan, bankanın internet sitesinde yayınlanan Komünist Parti disiplini için duyulan ihtiyaç konulu uzun bir makalesinde, 2015 yılını başlangıç tarihi olarak işaret etti. Zaman çizelgesinin henüz Çin ve Hong Kong'daki regülatörler tarafından teyit edilmemesine karşın, Zhou'nun yorumları, sınırın her iki tarafında da hisse senetlerinin ralli yapmasına neden oldu. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 3.2 yükselirken, Hong Kong Exchanges & Clearing Ltd. yüzde 8.9 prim yaptı ve Shnzhen Bileşik Endeksi yüzde 3.3 tırmandı.

Geçen yılın Kasım ayında Şanghay ile başlatılan linke benzer bir şekilde, Hong Kong Borsası ile Zhenzen arasında link kurulması planı, erteleme bekleyen birçok yatırımcı için sürpriz oldu. Bloomberg'in eylül ayında düzenlediği ankete katılan 13 yatırımcının 10'u, yetkililerin Şanghay Bileşik Endeksi'nin Haziran ayındaki zirvesinden yüzde 43 kadar düşmesine neden olan satış dalgasının ardından anakara hisse senetlerine istikrar kazandırma çabaları üzerinde odaklanmaları nedeniyle, Shezhen bağlantısının gelecek yıl oalcağı tahmininde bulunmuştu.

Parry International Trading Ltd. idari direktörü Gavin Parry, "Bu bağlantı ertelenmekten ziyade daha yakın bir zamanda olacak," dedi ve "İşlem hacminin artmasına neden olacak ve Hong Kong'da, bağlantı sistemi yoluyla, anakara hisse senetlerine daha fazla giriş imkanı sağlayacak. Hong Kong'un çıkış kapısı olarak daha sağlam hale gelmesine yardımcı olacak" şeklinde görüş bildirdi.