Advertisement

Ünlü fon yöneticisi Bill Gross, Fed'in ekonomiyi düzeltmek için uzun vadeli tahvilleri satması ve kısa vadeli tahvilleri alması gerektiğini söyledi.

Uzun vadeli tahviller genellikle kısa vadeli tahvillere oranla daha yüksek faiz taşırlar, ancak aradaki farkı merkez bankacıların ekonomiyi desteklemek için gösterge faizi düşük tutması ile birlikte azaldı. Fed 2012 yılında, ekonomik büyümeyi desteklemek ve işsizlik oranını düşürmek için 10 yıl vadeli ABD tahvillerini satın alarak "Dönüş Operasyonu" başlattı ve Groos, bu hareketin güçlü bir ekonomik temel meydana getiremediğini kaydetti.

Denver merkezli Janus Capital Group Inc.'nin Salı günkü yatırım görünümü değerlendirmesinde, Gross, "'Değişim Operasyonu' öneriyorum," dedi ve "2012'deki, 2 ila 5 yıl vadeli tahvillerin satılıp, halen portföylerinde bulunan daha uzun vadeli tahvillere yatırım yapıldığı 'Dönüş Operasyonu' yerine, Fed tam tersini yapmalı" şeklinde görüş bildirdi.

Yönettiği Janus Global Unconstrained Bond Fund'ı son bir yılda yüzde 2 zarar eden Gross, merkez bankacıların varlık balonları yaratan ve reel ekonomide büyümeyi desteklemede başarılı olamayan düşük faiz politikalarını sona erdirmesini istiyor. Eylül'deki aylık raporuna, Gross, "Fed şimdi sıfır faizden çıkmalı" dedi .