Advertisement

Hong Kong’da Çin hisse senetleri, Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı’nın bu yıl Shenzhen’le Borsa bağlantısının başlayacağını ifade etmesiyle, ayın en sert çıkışını yaptı.

Hong Kong’da işlem gören Çin hisse senetlerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi, öğle arasında yüzde 3.8 artarak 10,678.08 puan seviyesine yükselirken, Shenzhen Bileşik Endeksi yüzde 3.3 arttı. Hong Kong Exchanges & Clearing Ltd. hisseleri, dört ayın en yüksek çıkışını kaydetti. PBOC Başkanı Zhou Xiaochuan’ın merkez bankası internet sitesinde yayınlanan bir makalede Çin’in finansal piyasaların açılışını hızlandırması gerektiğini belirtti.

Hong Kong borsasının bu yıl Shenzhen ile bağlantı kuracak olması hükümetin, bu yıl gerçekleşen 5 trilyon dolarlık çöküşe rağmen, Çin topraklarındaki finansal piyasaları geliştirme konusundaki kararlılığını gösteriyor. Benzer bir program, Şanghay ile geçen Kasım ayında başlatılmıştı.

Hong Kong’da Partners Capital International CEO’su Ronald Wan, “Bu Çin hisse senedi piyasalarına büyük psikolojik destek sağlıyor. Buna ani bir tepki veren finansallar hızlı yükseliyor. Fakat bu olumlu havanın Hong Kong-Şanghay bağlantısına bakarak yakında sönebileceği söylenebilir. Finans sektöründeki idari soruşturmalar ve Çin hisselerine olan zayıf güven, yatırımcıları uzak tutabilir” dedi.