Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İstanbul'da gerçekleştirdiği sunumda, Türkiye'nin büyük çaplı dış ticaret açığı ve yetersiz Döviz rezervlerinden dolayı, küresel dış risklere karşı en kırılgan ülkeler arasında olduğunu kaydetti.

Moody's, Türkiye'nin finans piyasalarındaki türbülansa en açık ülkelerden biri olduğunu belirtti.

Moody's, Türkiye'nin cari dengesinin düzeldiğini, ancak halen büyük olduğunu, kamu dengesinin ise güçlü olduğunu belirtti.

Moody's, Türkiye'nin döviz rezervlerinin ise finansman gereksinimlerine oranla yetersiz olduğuna dikkat çekti.

Mmody's, öte yandan, Türkiye'nin en büyük zayıflığının düşük tasarruf oranı olduğunu belirtti ve Türkiye'nin siyasi riskinin muadillerine göre daha yüksek olduğunu vurguladı.

Moody's, Türkiye'nin dış finansman akışına bağımlılığının önemli ölçüde arttığını ve toplam dış borçlardaki artışın özel sektör öncülüğünde gerçekleştiğini belirtti.

Türkiye'nin Moody's'teki kredi notu, en alt yatırım yapılabilir seviyede ve not görünümü negatif. Kuruluş Türkiye'nin kredi notunu 4 Aralık'ta gözden geçirecek.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Kasım 2015 Çarşamba, 12:39 Misafir bunu biliyoruz, biz de söylüyoruz, o zaman notu da indirsin bence, ciddi mi görelim. aylardır aynı şeyi söylüyor.
04 Kasım 2015 Çarşamba, 11:46 Misafir secimle gelen coskuyu yok etme cabasindan baska bi sey degil bu aciklamalar.
04 Kasım 2015 Çarşamba, 10:54 Misafir doğru söze ne denir...