Advertisement

Petrol, dünyanın en büyük petrol tüketicisi Amerika'daki petrol stoklarındaki artışı işaret etmesi beklenen stok verileri öncesi yaklaşık 48 dolar seviyesinde.

Vadeliler, Salı günü New York'ta yüzde 3.8 yükselişin ardından yatay seyretti. Stokların, Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre, Enerji Enformasyon İdaresi'nin (EIA) raporu öncesi, yükselişini altıncı haftaya taşıması ve  beş yılın mevsimsel ortalamasının 100 milyon üzerinde kalmaya devam etmesi bekleniyor.

Çin, Salı günü açıklanan yeni kalkınma planına göre yıllık yüzde 6.5'luk büyüme oranını hedefliyor. Sidney'de, Ayers Alliance Securities'den baş yatırım uzmanı Jonathan Barrat ''Arz hala bir hikaye" dedi ve "Jeopolitik durumlar daima  fiyatlar için bir taban olacak ve  bu petrol için zor bir durum" açıklamasını yaptı.

Aralık vadeli Batı Teksas petrolü New York'ta, 22 sent düşerek, Hong Kong saati ile 12.48'te varil başına 47.68 dolar seviyesinine indi. Kontrat, Salı günü 1.76 dolar artarak 47.90 dolara çıktı.
Vadelilerin işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 24 üzerindeydi.