Advertisement

Standard Chartered Plc, iki haftadan kısa bir sürede işten çıkarma haberiyle gündeme gelen üçüncü Avrupalı banka oldu. Bankalar, toplam 30,000 çalışanın işine son vermeyi planlıyor. Standard Chartered’da yapılan işgücü kesintileri, bankadaki pozisyonların yaklaşık yedide birine son verilmesi anlamına geliyor.

Londra merkezli bankanın Salı günü yaptığı açıklamaya göre gelişen piyasalardaki batık kredilerin artmasıyla toplam iş gücünün yüzde 17’sine denk gelen 15,000 kişinin işine son verilecek. Frankfurt merkezli Deutsche Bank, geçen hafta 11,000 kişinin işine son vermeyi planladıklarını açıklarken, Credit Suisse AG 5,600’e kadar çalışanın işine son verileceğini duyurmuştu.

Bu yıl CEO’ları değişen üç banka da, daha katı sermaye kurallarının karlılığı aşındırmasının da etkisiyle, finansal krizden beri gerçekleştirecekleri en derin yeniden yapılanmaya gidiyorlar. Standard Chartered ve Zürih merkezli Credit Suisse, fon toplamak amacıyla hissedarların kapısını çalacak. Deutsche Bank ise temettü ödemelerini bu yıl ve gelecek yıl rafa kaldırarak sermayeyi koruma yoluna gidiyor.

Londra’da Atlantic Equities LLP analisti Christopher Wheeler, “Bu durum, Avrupa bankalarının kriz sonrası dünyaya uyum sağlayamadığının kanıtıdır. Şimdiyse arayı kapatmaya çalışıyorlar” dedi.