Advertisement

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ekonomi Başdanışmanı ve AK Parti'den Eskişehir Milletvekili seçilen Prof. Dr. Emine Nur Günay, faizlerin tek haneye düştüğünü ve döviz kurlarında gerilemeler olduğunu belirterek, "Bu durum, iş dünyamıza çok olumlu yansıyacak ve yatırımcılarımız önlerini görecek. Faizlerde ve Döviz kurlarındaki düşüş devam edebilir" dedi.

Günay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Kasım akşamı sonuçlar açıklanmaya başladığında büyük sevinç yaşadıklarını söyledi.

Vatandaşların kendilerini gösterdiği teveccühe layık olmaya çalışacaklarını anlatan Günay, "7 Haziran'da ortaya çıkan tabloyu değerlendirdik, öz eleştiri yaptık. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla 1 Kasım'a hazırlıklıydık. Böyle bir sonucu bekliyorduk ama aldığımız bu kadar büyük oy oranı bizleri çok mutlu etti. Halkımız çok sağduyulu" dedi.

Günay, babası Yusuf Cemal Özkan'ın 1977-1980 yıllarında Adalet Partisi milletvekili olarak Eskişehir'i temsil ettiğini hatırlattı.

Çalışmaları, projeleri, halkla iç içe olmasından dolayı kendisine rol model olarak babasını seçtiğini dile getiren Günay, "Milletvekilliği sürecimde babamın açtığı yolda devam edeceğim. Onun başlattığı birtakım projeler var. İlçelerin kalkınmasına ve yerel kalkınmaya çok önem verirdi. İlçelerimizin kalkınmasına yönelik, babamın yolundan devam edeceğim. Eskişehir'den kopmayacağım. Hayallerim gerçek oldu ve babamın çizgisinden devam edeceğim" değerlendirmesinde bulundu.

- Hukuk ve eğitim reformu

Günay, 2 Kasım itibarıyla siyasi belirsizliğin ortadan kalktığını vurguladı. Piyasaların durumunu değerlendiren Günay, şöyle konuştu:

"Piyasalar, siyasi belirsizliğin ortadan kalkması beklentilerini daha önceden tahmin etmişti ancak yine de böyle bir sonucu beklemiyordu. Faizler tek haneye düştü, döviz kurlarında düşüşler var. Bu durum, iş dünyamıza çok olumlu yansıyacak ve yatırımcılarımız önlerini görecek. Faizlerde ve döviz kurlarındaki düşüş devam edebilir. Bunlar konjonktürel dalgalanmalar. Ekonomimiz sağlam temeller üzerinde devam ediyor ama bir an önce hükümetin kurulup ekonomik reformlara devam etmeliyiz. Ekonomik reformların dışında, hukuk ve eğitim reformu da önemli. Bir an önce onları hayata geçirirsek, Türkiye kaybettiği 8 aylık dönemi çok çabuk kapatacaktır."

- "İkinci atılım dönemi"

Emine Nur Günay, AK Parti'nin kendi içinde bir dönüşüm yaşadığını belirtti.

Kurucusu Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı olmasının ardından partinin farklı bir pozisyonla karşılaştığını ifade eden Günay, "Sayın Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımız iletişim içinde birlikte çalışıyor. Bu çok önemli. Halkımızın verdiği bu güçle, birlikte çok daha uzun süre çalışacaklar. Eski Türkiye geride kaldı artık yeni Türkiye var. İkinci atılım dönemini yaşayacağız. Bir an önce çalışmaya başlayıp, projelerimizi hayata geçirip, ikinci atılım dönemini gerçekleştirmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Günay, üzerinde düşünüp çalışarak seçim öncesinde hazırladığı "Eskişehir Beyannamesi"ndeki projeleri en kısa zamanda hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Kasım 2015 Perşembe, 11:24 Misafir faizler 16 larda döviz yükseliyor inşallah düşer bekliyoruz
05 Kasım 2015 Perşembe, 10:25 Misafir 2,40'da düşecek dediler,2,60 oldu düşecek dediler2,80 oldu düşecek dediler.bunu neye dayanarak söylüyorlar birde onun açıklamasını yapsalar da bizde bilsek iyi olmaz mı. hadi düşmedi bu hanım kime hesap verecek yanlış bilgiden dolayı çok merak ediyorum.
04 Kasım 2015 Çarşamba, 19:06 Misafir Döviz kutlarında ki düşüş sadece 12 saat sürdü...