Advertisement

Türkiye'de seçim sonrası coşkusunun Türk Lirası üzerindeki güçlü olumlu etkisi, somutlaşmasının hemen ardından, etkisini yitiriyor görünüyor.

Zayıf Türk Lirası karşısında korunmak için opsiyon kontratları son beş ayın en düşük maliyetine gerilerken, traderlar Türk Lirası konusunda, Rus rublesi hariç, Avrupa ve Orta Avrupa'daki muadillerine göre daha kötümser. Tahminciler, Türk Lirası'nın, Latin Amerika dışındakiler hariç, diğer tüm para birimlerinden daha fazla değer kaybedebileceğini ve yeniden rekor seviyelere gerileyebileceğini düşünüyor.

Türk Lirası dolar karşısında, geçen haftasonu gerçekleştirilen genel seçimlerin aylardır süren siyasi kilitlenmeyi çözeceğine ilişkin iyimser beklentilerin yardımıyla, Eylül ayında gördüğü rekor düşük seviyeden ralli yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kurucusu olduğu AK Parti'nin seçimlerden tek başına iktidarla çıkması piyasalarda güvenin güçlenmesini sağladı, ancak AK Parti'nin yavaşlayan büyüme ve dış finansmana bağımlılık gibi sorunlar ile nasıl başa çıkacağına ilişkin soru işaretleri sürüyor.

Londra'da Pinebridge Investments Europe Ltd. kıdemli portföy yöneticisi Anders Faergemann, "Yabancı yatırımcıların yeniden alım için Türkiye'ye geri dönmelerinden önce, AK Parti'den bazı olumlu adımlar görmeleri gerekecek," dedi ve "Türk Lirası'nın daha da yükselişi, dış risk faktörleri tarafından sınırlanacak. Henüz sorunlar bitmiş değil" şeklinde görüş bildirdi.

En Büyük Yükseliş

Türk Lirası dolar karşısında, AK Parti'nin seçim zaferinin ardından yüzde 3.2 ile son yedi yılın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Bu yükseliş, Türk Lirası'nın 2015 yılındaki kaybının yaklaşık yüzde 18'e düşmesini sağladı ve 24 Eylül'de dolar karşısında gördüğü rekor düşük seviye olan 3.0752'den başlattığı toparlanmasını daha da güçlendirdi. Türk Lirası, Haziran seçimlerinde AK Parti'nin Meclis'te çoğunluğu kaybetmesi ve koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra rekor seviyeye düşmüştü.

Şimdi, yatırımcıların AK Parti'nin yeniden tek başına iktidara gelmesinin Türkiye'deki durumu ne kadar değiştirebileceğini değerlendirmeleri ile birlikte, lira tekrar yönünü aşağı çevirmiş görünüyor.

Bloomberg'in anketine katılan 25'in üzerindeki stratejistin tahminlerinin medyanına göre, Türk Lirası'nın dolar karşısında, Salı günkü seviyesi olan 2.83'lerden yüzde 9 daha düşerek, 31 Mart'a kadar, 3.1 seviyesine zayıflaması bekleniyor. Öte yandan, Bloomberg'in takip ettiği 42 küresel gelişen para birimi arasında, yalnızca Venezüela bolivarı ve Arjantin ve Kolombiya pesolarının Türk Lirası'ndan daha fazla düşmesi öngörülüyor.

Ticaret Açığı

Londra'da Union Bancaire Privee Döviz stratejisti Koon Chow, Türkiye'nin büyük boyuttaki cari işlemler açığının, Türk Lirası'nı Fed'in faiz artırımına ilişkin beklentilere karşı daha duyarlı olmasına neden olduğunu söyledi.

TL'nin dolar karşısında ilk çeyrekte 2.95 seviyesine düşeceği tahmininde bulunan Chow, "Lira kısa vadede istikrar kazanabilir ve kazançlarını koruyabilir, ancak Fed'in faiz artırımı, Türkiye'yi diğer gelişen piyasalardan daha fazla olumsuz etkileyebilir" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin gayrı safi yurt içi hasılasının yüzde 6'sına tekabül eden cari işlemler açığı, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde, Gana ve Kenya'dan sonra en büyük açığı işaret ediyor. Bu açığın 2015 yılında yüzde 5'e daralması bekleniyor. Yabancı yatırımcılar, Merkez Bankası verilerine göre, bu yıl halihazırda net 6.5 milyar dolarlık tahvil satmış durumda ve bu son 10 yılın en büyük çaplı satışını oluşturuyor.

Sorun yayılıyor

720 milyar dolar ile İsveç ve İsviçre'den daha büyük bir ekonomi olan Türkiye, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu yıl yüzde 2.8 ile 2012'den bu yana en yavaş büyümesini gerçekleştirecek. Tüketici Güveni, Güneydoğu'da artan terör olayları ve bombalı saldırılardan dolayı altı yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine yaklaştı.

Dünyanın ikinci en büyük döviz traderı Deutsche Bank AG'nin stratejistlerinden Gautam Kalani, "Sorunlar devam ediyor, ancak Türk Lirası, siyasi risk priminin ortadan kalkması ile birlikte, orta vadede euro karşısında güçlenecek," dedi ve TL'nin euro karşısında, Salı günkü seviyesi olan 3.09'dan 3.02'ye güçleneceği tahmininde bulundu.

Dolar karşılığı TL satışı opsiyonlarının alım kontratlarına olan primi Pazartesi günü 3.3 yüzde puanına inerek Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Buna karşın, EMEA (Avrupa, Orta Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) para birimleri para birimleri arasında yalnızca ruble düşüşleri,  hedge etmek için daha fazla maliyet getirdi.

-Bloomberg News-
BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Kasım 2015 Perşembe, 13:56 Misafir seçim coşksundan fazlası lazım flan değil . suan akp hükümetinin kurulması dolarında euronun da düşeceğinin garantisidir. (ytd)