Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Çin hisselerindeki ralli ve Japan Post şirketlerinin halka arzıyla yükselişinden sonra, Asya hisse senedi göstergelerini izleyerek yükseldi. Euro düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Stoxx Europe 600 Endeksi, yükselişini üçüncü günde de sürdürdü. Volkswagen AG, emisyon skandalının derinleşmesiyle geri çekildi. Euro düşüşünü ikinci güne taşıdı. Londra’da Stoxx 600 Endeksi, 19 endüstri grubunun 18’inin hisse senetlerinin değer kazanmasıyla, sabah 08:17’de yüzde 0.6 yükseldi. Volkswagen hisseleri, dizel araçlarla ilgili emisyon skandalından sonra benzinli araçlarda da emisyon değerlerinin yanlış okunduğu yönündeki açıklamanın ardından, ilk işlemlerde yaklaşık yüzde 11 değer kaybetti.  

Sydney’de CMC Markets baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, “Riskli varlıklar için kesin olarak iyi bir destek görüyoruz. ABD faizlerinin ne zaman artırılmaya başlanacağı konusunda hala bazı kuşkularımız var ama Çin üzerindeki olumsuzluk bulutları dağılıyormuş gibi görünüyor. Çin otoriteleri ekonomiyi destekleyeceklerine ilişkin güven sağladılar” dedi.

Ek parasal teşvik ve Çin’de ekonomiye ilişkin endişeleri yatıştıran finansal piyasalar reformu ile yatırımcılar tekrar ABD büyümesine odaklandı. Fed Başkanı Janet Yellen’ın Çarşamba günü, istihdam raporlarının ardından kongreye yapacağı konuşma, faiz artırımının zamanlaması açısından ipucu olarak görülüyor. Avustralyalı ve Japon politika yapıcılar, son toplantılarda ek teşviklere karşı karar verirken, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, yetkililerin yeteri kadar destek verilip verilmediği konusunu gelecek ay tekrar gözden geçirileceklerini açıkladı.