Advertisement

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti'nin asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılması vaadiyle ilgili, "Ben asgari ücretin bin 300 lira olmasıyla ilgili hiçbir sorun görmüyorum. Hükümet olarak bu yönde Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na bu konu tabii ki götürülecektir, önerimiz o yönde olacaktır" dedi.

Seçmenlere teşekkür kapsamında Denizli'nin ilçelerini ziyaret eden Bakan Zeybekci, Acıpayam Belediyesi Konferans salonunda vatandaşlarla bir araya geldi.

Bakan Zeybekci daha sonra Acıpayam-Antalya karayolunda bir restorantaki yemeğin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Asgari ücret 

"AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan ekonomi vaatlerine göre, asgari ücret bin 300 lira olacak mı?" şeklinde bir soru üzerine Bakan Zeybekci, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun asgari ücretin bin 300 lira olacağı yönündeki sözlerinin gayet net olduğunu belirterek, bunun kendileri için bir taahhüt olduğunu vurguladı. 

"Taahhüt haline dönüşmüş bu konu hakkında" AK Parti ve hükümetin elinden geleni yapacağının altını çizen Zeybekci, şunları söyledi:

"İlk fırsatta bununla ilgili zaten gerekli adımlar atılacaktır. Ben asgari ücretin bin 300 lira olmasıyla ilgili hiçbir sorun görmüyorum. Hükümet olarak bu yönde Asgari Ücret Tespit Komisyonuna bu konu tabii ki götürülecektir, önerimiz o yönde olacaktır. Ve elimizden gelen her türlü gayret gösterilecektir. Aksi bir durum ben öngörmüyorum. Çünkü, sonuçta genel başkanımız ve başbakanımız bu konuyla ilgili son sözü söylemiştir. Ondan sonra söz söylemek bize de düşmez, yakışmaz. Bize düşen ve yakışan gereğini yapmaktır. İnşallah da gereği yapılacaktır."
 

Zeybekci, bunun ne zaman yapılacağına ilişkin soru üzerine de "Sayın Başbakanımız o konuda da '2016'dan itibaren' diye net konuştu. Teknik olarak anayasal ve hukuksal olarak sıkıntısı yoksa 1 Ocak 2016 diye tahmin ediyoruz. Bu asgari ücretle ilgili bazı sektörlerde bazı küçük ölçekli kuruluşlarda kobilerde eğer bir mağduriyet ve sıkıntı varsa maliyetleri artırıcı bir unsur varsa, rekabetimizi Türkiye olarak kısıtlayan bir ekstra yük getiriyorsa hükümet olarak da bununla ilgili gerekli çalışmaları zaten yapılıyor, iş dünyası adına da gereği yapılacaktır" diye konuştu.

 

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Kasım 2015 Perşembe, 10:57 Misafir muhalefet söyleseydi; kaynak nerede. işçiye zulüm etmektir filan derdiniz ya. bakalım vaatleriniz yerine gelirken kaşıkla verip kepçeyle alma olayı olacak mı yine...
04 Kasım 2015 Çarşamba, 16:32 Misafir eğer vergileri değiştirmeden 300tl'lik bir artık olursa bunun 30 çalışanı olan bir işletmeye yıllık maliyeti 250.000tl olur. yukarıdan aşağıya %30 bürüt kar ile çalışıyor olsa bile bunun firmaya yıllık ekstra 800.000tl'lik bir ciro yükü olur ki bunun firmalar tarafından gerçekleştirilmesinin hiçbir imkanı yok. siz biz asgari ücreti %30 artırdık sizler de cironuzu en az %25 artırın demiş oluyorsunuz. tüm sektörler %25 büyüyemeyeceğine göre zam dalgası olur ya da kayıt dışı.
04 Kasım 2015 Çarşamba, 16:21 Misafir zaten asgari ücretle çalışan mı bulabiliyorsunuz? herkes en kötü 1250- 1350 ücret alıyor. asgari ücreti vasıflı bir işgücüne verebilir misiniz, çalıştıracak adam bulamazsınız. asgari ücret kimin ücreti? asgari ücret hiçbir vasfı ve becerisi olmaksızın, yaptığı işle işletmeye nerede ise çok düşük bir katma değer sağlayan en vasıfsız pozisyonların ücreti. bu da emek yoğun ya da hizmet yoğun işlerde nerede ise sıfır. asgari ücret üzerinden ajitasyon yapan siyasi zihniyet simit satanın bile asgari ücretin 3 katını kazandığını biliyor mu acaba ?ayrıca asgari ücret aileye değil 1 kişiye verilir.