Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Mario Draghi'nin dün ekonomiyi desteklemek için hazır olduklarını açıklamasıyla Avrupa Borsaları ralli yaptı.

Gösterge endeks Stoxx 600 kapanışta %0.5 artışla 380.28 puan oldu. Endeks 29 Eylül'deki düşüşünden bu yana %12 değer kazandı.

Fed Başkanı Yellen'in Aralık'ta verilere bağlı olarak faiz artışının ihtimaller dahilinde olduğunu açıklamasıyla endeks yükselişinin bir kısmını geri aldı.

ING Groep NV 3. çeyrekte karını %14 arttırdığını açıklamasıyla %2 değer kazanırken Marks & Spencer Group analist tahminlerini aşan kar rakamlarıyla %2.8 değerlendi. Glencore hisseleri ise %5.4 ile madencilik hisselerindeki yükselişe öncülük etti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi dün piyasaların kapanmasının ardından yaptığı açıklamada Merkez Bankası'nın para politikasını gözden geçireceği söylemini yinelemişti.

Londra'daki Manulife Asset Management'tan David Hussey kısa vadede Draghi'nin yorumlarının destekleyici olduğunu, kar rakamlarının da beklentilerin yüksek olmamasına rağmen iyi olduğunu belirtti.

Volkswagen'de 800 bin aracın daha emisyon değerlerinin hatalı olabileceği haberleriyle hisseleri %9.5 değer yitirdi.