Advertisement

ABD hisse senetleri dün, istihdam verisi ve Fed Başkanı Janet Yellen'ın konuşmasının Fed'in faiz artırımına daha yakın olduğu yolundaki görüşleri güçlendirmesinin ardından, üç ayın en yüksek seviyesinden geri çekildi.

Yellen'ın Aralık ayında faiz artırımının "canlı bi olasılık" olarak kalmaya devam ettiğini açıklaması, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'ni rekor seviyenin yalnızca yüzde 1 uzağına taşıyan rallinin fren yapmasına neden oldu. Şirket karları da, Time Warner Inc. ve 21st Century Fox Inc.'nin hayalkırıklığı yaratan finansallarının medya şirketleri grubunun Ağustos ayından bu yana en keskin düşüşü gerçekleştirmesine yardımcı olması ile birlikte, piyasadaki olumsuz havaya katkıda bulundu. Enerji hisseleri, son altı seansta ilk kez değer kaybetti. Facebook Inc., kar rakamının ardından, kapanış sonrası işlemlerde değer kazandı.

S&P 500 Endeksi, önceki gün Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkmasının ardından, dün yüzde 0.4 düşüşle 2,102.47 puanla kapandı. Dow Jones Endeksi 51.18 puan ya da yüzde 0.3 düşerek günü 17,866.97 puandan tamamladı. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 0.2 düştü. ABD Borsalarında dün yaklaşık 7.3 milyar hisse senedi el değiştirdi. Bu seviye son üç ayın ortalaması yakınında.

Santa Fe, New Mexico'da Thornburg Investment Management Inc. hisse senetleri işlem müdürü Thomas Garcia, "Eylül ayından bu yana epey yol aldık, ancak rekor seviyeye doğrudan ulaşamıyoruz," dedi ve "Yatırımcılar Aralık ayındaki olası faiz artırımını değerlendirebilmek için bu hafta daha fazla veri görmek istiyor" şeklinde görüş bildirdi.