Advertisement

Fed Başkanı Janet Yellen ve New York Fed Başkanı William Dudley'in her ikisi de, ABD merkez bankasının gelecek ayki toplantısında faiz artırımına gidebileceğini kaydederken, Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, enflasyonun merkez bankasının hedefinin çok altında olmadığına ilişkin güvenini dile getirdi.

Yellen, Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, "Bu noktada, ABD ekonomisinin iyi bir performans gösterdiğini görüyorum," dedi ve "Eğer ekonomik veriler büyümeyi ve güçlü fiyatları işaret ederse, Aralık ayında faiz artırımı 'canlı bir olasılık' olacak" şeklinde görüş bildirdi

New York'taki konuşmasında, Dudley, Başkan'a katıldığını söyledi, ancak, "bakalım veriler ne söyleyecek" dedi. Fischer dün Washington'da yaptığı konuşmada, faiz artırımının zamanlamasına ilişkin yorum yapmadı, fakat fiyat baskısının Fed'in hedefine doğru hareket edeceğini belirtti.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Ekim ayı toplantısındaki açıklamasında, hanehalkı harcamaları ve işletme yatırımlarındaki "güçlü" oranları işaret ederek, "gelecek toplantıda" faiz artırımının değerlendirileceğini kaydetti. Komite'nin en etkili üyeleri olarak bilinen Yellen, Dudley ve Fischer'den gelen yorumlar, eğer ekonomideki iyileşme sürerse, gelecek ayki toplantıda faiz artırımı kararının alınabileceğini işaret etti.

Charlotte, North Carolina'da Wells Fargo Securities LLC kıdemli ekonomisti Mark Vitner, Yellen'ın konuşmasından sonra yaptığı değerlendirmede, "Bu hafta bakacağımız veriler içinde olan istihdam güçlü çıktığı ve işsizlik daha da düştüğü sürece, Aralık ayında faiz artırımına gidilme olasılığı oldukça yüksek," dedi ve "Yellen Aralık ayında Fed'in seçeneklerini açık tutmaya çalışıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Henüz Karar Yok

Yellen, faiz artırımının zamanlaması konusunda henüz bir karar alınmadığı uyarısında bulundu. Fed Başkanı, Temsilciler Meclisi'nde komite önünde temel olarak Fed'in finans kuruluşları üzerindeki denetimi ve regülasyonu konusunda konuştu.

Yellen, "Komite'nin beklediği, ekonominin işgücü piyasasında daha da iyileşme sağlamaya ve enflasyonun orta vadeli hedefimiz olan yüzde 2'ye çıkmasına yetecek hızda büyümesi," dedi.

Piyasalar, Yellen'ın yorumlarını, Fed'in Aralık ayındaki toplantıda faiz artırımına gidilme olasılığının arttığının bir işareti olarak değerlendirdi. Yatırımcılar, federal fon vadeli işlemlerinin gösterdiği üzere, Aralık ayında faiz artırımına gidilme olasılığını yüzde 60'a yakın görüyor. Bu oran bir ay önce yüzde 33 seviyesindeydi. Bu hesaplamalar, artırımın ardından faizi ortalama yüzde 0.375 seviyesinde seyredeceği varsayımı ile yapıldı.

ABD merkez bankacıları politika faizini, işgücü piyasasının tam istihdam seviyesine yaklaşmasını bekleyerek, 2008'den bu yana sıfır seviyesi yakınında tuttu.

İşsizlik oranı yüzde 5.1 seviyesinde kaldı ve bu seviye, yetkilileri tatmin etmesi beklenen yüzde 4.9'un hafif üzerinde. ABD'de istihdam verileri Cuma günü açıklanacak.


BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Kasım 2015 Perşembe, 11:29 Misafir dolar yürüyecek demektir parite düşer
05 Kasım 2015 Perşembe, 09:43 Misafir Okadar dusmez