Advertisement

Barclays Plc.’ye göre, günlük işlem hacmi yaklaşık 1.3 trilyon dolar olan euro-dolar piyasası traderları, piyasaya ilişkin işaretleri artık Janet Yellen’dan çok Mario Draghi’den almaya başladılar.

Barclays’in yaptığı bir ankete göre, katılımcıların yaklaşık yarısı, bu çeyrekte euro-dolar paritesini etkileyen en önemli unsurun Avrupa Merkez Bankası (AMB) politikası olduğunu ifade etti. Bu oran, Eylül ayına göre yüzde 30 daha fazla. Buna karşın, katılımcıların yüzde 30’u pariteye yön veren en önemli unsurun Fed olduğunu düşünüyor. Pariteyi en çok Fed’in etkilediğini düşünen katılımcıların oranının, 15 Eylül’de yayımlanan bir anketteki yüzde 40’lık oranın altında kalması, AMB politikalarının Fed politikalarından daha öne çıktığını işaret ediyor.

2011 yılından bu yana AMB Başkanı olan Mario Draghi, 22 Ekim’de merkez bankasının ek teşvik önlemleri alabileceğini öne sürmüştü. Buna karşın ABD ‘de dolar, Fed’in faiz artırımına yaklaştığı yönündeki spekülasyon ile ralli yapmıştı.

Barclays’den Guillermo Felices, “Yatırımcılar, euro-dolar paritesinde aşağı yönlü beklenti içinde kalmaya devam ederken, pariteyi etkileyen unsurlarda açıkça kayma görünüyor. Parite, Fed sıkılaştırmasından çok AMB genişlemesinden etkilenecek” dedi.