Advertisement

Avrupa Komisyonu, daha zorlu hale gelen küresel koşulları ve düşük petrol fiyatları ve zayıf euronun olumlu etkilerinin azaldığını işaret ederek, Euro Bölgesi'nin 2016 yılı için büyüme ve enflasyon görünümünü düşürdü.

19 üyeli Euro Bölgesi'nin gayrı safi yurt içi hasılasının (GSYİH) 2016 yılında yüzde 1.8 büyümesi bekleniyor. Komisyon'un Mayıs ayındaki tahmini büyümenin yüzde 1.9 seviyesinde gerçekleşmesi şeklindeydi. Enflasyonun ise bu yılki seviyesi olan yüzde 0.1'den, 2017 yılında yüzde 1.62'ya hızlanması öngörülüyor.

Euro Bölgesi'nde ekonomik toparlanma, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) daha önce görülmemiş büyüklükteki teşvik programına dayanıyor. Gelişen piyasalardaki yavaşlamanın küresel ticaret üzerinde baskı oluşturması ile birlikte, büyümenin işsizlikteki düşüşün sürmesini sağlayacak ve enflasyonı yeniden AMB'nin hedefi olan yüzde 2'ye çıkaracak denli yüksek olmasına yönelik riskler arttı.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, "Bugünkü ekonomik tahminler, Euro Bölgesi ekonomisinin ılımlı büyümesini sürdürüğünü gösteriyor," dedi ve "Toparlanmanın sürdürülmesi ve güçlenmesi için, Euro Bölgesi'nin düşük petrol fiyatları, zayıf euro ve AMB'nin parasal genişlemesi gibi kuyruk rüzgarlarından yarararlanması gerek" şeklinde görüş bildirdi.