Advertisement

Almanya fabrika siparişlerinde, Euro Bölgesinde yatırım mallarına olan talebin azalmasıyla başlayan düşüşlerin, beklenenden uzun sürerek Eylül ayında da devam etmesi, Avrupa’nın en büyük ikinci ekonomisine ilişkin artan risklerin altını çizdi.

Berlin’de ekonomi bakanlığının açıkladığı verilere göre Ağustos’ta aylık yüzde 1.8 düşen mevsimsellik ve enflasyon etkisinden arındırılmış fabrika siparişleri, Eylül ayında da yüzde 1.7 düştü. Ardı arda üçüncü kez düşük gelen veri, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin yüzde 1’lik medyan tahmininden ayrıldı. Siparişler, bir yıl öncesinin aynı dönemine göre yüzde 1 azaldı.

Merkez Bankası’nın geçen ay yaptığı açıklamaya göre Alman ekonomisindeki yukarı yönlü trend, daha az dinamik olsa da, üçüncü çeyrekte de devam etti. Alman Merkez Bankası, Ifo Enstitüsü tarafından ölçülen ticari güvenin, zayıflayan küresel ticaretin etkisiyle dört aydır ilk kez Ekim’de düştüğünü ve sadece Çin’deki yavaşlamanın bile Euro Bölgesi üzerinde etkisinin olması gerektiğini aktardı.

Frankfurt’ta ING-Diba AG baş ekonomisti Carsten Brzeski, “Fabrika siparişlerinin üç ay boyunca ardı arda düşmesi, Alman sanayisine dair olumlu algımıza zarar verdi. Şu anda, güçlü iç talep, zayıflayan sanayi faaliyetini dengelemekten fazlasını yapmalı ama bugün gelen veri, sanayinin daha fırtınalı havalara hazır olması gerektiğini ortaya koyuyor” dedi.